Yeni kitap: Osmanlı'dan Günümüze Türkiye'de Alman Göçmenler

Astana Yayınları'ndan çıkan kitap, geçmişten günümüze Türkiye'de yaşayan Almanları'ı bütünlüklü bir şekilde ele almaktadır.

Yeni kitap: Osmanlı'dan Günümüze Türkiye'de Alman Göçmenler

Bu kitapta Türkiye’de yaşayan Almanlar, Türk-Alman ilişkileri açısından ele alınmaktadır. Geçmişten günümüze Türkiye’de yaşayan Almanları bütünlüklü bir şekilde konu edinen başka bir çalışma yapılmamış olması bu kitaba ayrı bir önem ve özgünlük katmaktadır. Ayrıca bu çalışmanın ortaya çıkması ileride Türkiye’de yaşayan Almanlar veya yabancılar hakkında yapılacak bilimsel çalışmaların ivme kazanmasına yol açacaktır. Bu kitapta Almanların hangi dönemlerde ve şartlarda Türkiye’ye göç ettikleri, iki ülke arasındaki ilişkiler çerçevesinde sahip oldukları yasal haklar, Türk toplumuna intibak düzeyleri, karşılaştıkları sorunlar ve yürüttükleri ekonomik faaliyetler üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde Türkiye’ye göç eden Almanlar; Filistin, Kars, Amasya ve Antalya/Alanya örnekleri üzerinden incelemeye tabi tutulmaktadır.

Bu kitaptaki bölümlerin hepsi belirlenen belli bir sistematiğe ve yönteme sadık kalınarak yazılmış olmasının yanı sıra mevzuya çok boyutlu bir bakış açısı getirmesi sebebiyle, Türkiye’de yaşayan diğer yabancı toplulukların benzer şekilde araştırılmasına kapı aralayacak mahiyettedir. Diğer yandan, Türkiye’de yaşamayı planlayan ya da hâlihazırda Türkiye’de ikamet eden Almanlar veya çeşitli Alman kurumlarının temsilcileri için bu kitabın bir rehber eser olma niteliği taşıdığı söylenebilir. Söz gelimi, Cumhuriyet döneminde Türkiye’de yaşayan Almanların ele alındığı son bölümde söz konusu toplumun yasal hakları, kurdukları dernekler ve eğitim kurumları hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İşte bu açıdan bakıldığında, mevcut çalışmanın akademik niteliğinin yanı sıra pratik değeri de ortaya çıkmaktadır.

Kategori: Tarih

Yayınevi: Astana Yayınları

Stok Kodu: 9786257890373

Yazar: Fahri Türk - Emirhan Kaya

ISBN (Barkod): 9786257890373

Baskı Sayısı:1. Baskı

Yayın Yılı: Eylül 2020

Dil: Türkçe

Sayfa Sayısı: 206

Yayın Tarihi: 22 Eylül 2020 Salı 14:55 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2021, 14:19
YORUM EKLE

banner19

banner36