Yeni kitap: "Ölümden Uzak Bir Yer"

Buradayız ve Uyku Krallığı’yla tanıdığımız Kerem Eksen, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan üçüncü romanında baba oğul ilişkisi, aile, inanç ve ölüm üzerine benzersiz bir hikâye anlatıyor.

Yeni kitap: "Ölümden Uzak Bir Yer"

Bir şeylerin olmasını bekliyor, bekliyor, olmayınca da oturup düşünmek istiyor, mesele nedir, neyi nasıl halletmek gerekir, derken önüne dimdik bir duvar çıkıyor, dokunmayı bile başaramadığı bir duvar, ne yapsın bilemiyor. İyice kararıyor Sait: Umduğum bu değildi. Çocuğum mutluluk getirecek diyordum ama öyle olmadı; fazlasını getirdi, sonra da mutluluğu aldı.

Sait ve Ömür çiftinin hayatı, merkezinde oğulları Yusuf’un yer aldığı ve yalnızca kendilerinin şahit olduğu inanılmaz bir olayın ardından kökünden değişir. Sonrasında, gündelik hayat tüm tekdüzeliğiyle sürüp giderken Sait’in içinde bir huzursuzluk büyümeye, oğlu ve karısıyla ilişkisine koyu bir gölge düşürmeye başlar. Yıllar geçtikçe Sait’le Yusuf’un ilişkisi hayaller, beklentiler, korkular ve hayal kırıklıklarının arasında akan, ölümün sürekli olarak kendini hatırlattığı bir hikâyeye dönüşür.

Buradayız ve Uyku Krallığı’yla tanıdığımız Kerem Eksen, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan üçüncü romanında baba oğul ilişkisi, aile, inanç ve ölüm üzerine benzersiz bir hikâye anlatıyor. Ölümden Uzak Bir Yer, “dünyanın ucundan kırpılmasının”, açılan uçurumun bir tarafında yalnız başına kalmanın romanı.

Kerem Eksen 1976 İstanbul doğumlu. Üniversitede sosyoloji ve felsefe eğitimi aldıktan sonra doktorasını Trajik Hata ve Augustinusçu Ahlak başlıklı teziyle 2010’da tamamladı. Bu esnada yoğun olarak tiyatroyla uğraştı, Fransızca ve İngilizceden çeviriler yaptı. 2011’den bu yana İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak felsefe dersleri vermekte, ayrıca Express dergisine ve 1+1 Express internet sitesine katkı sunmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Kitapları: Buradayız (roman, Alef Yayınları, 2013; Everest Yayınları, 2020); Uyku Krallığı (roman, Everest Yayınları, 2017), Ölümden Uzak Bir Yer (roman, YKY, 2022).

Ölümden Uzak Bir Yer
Yazar: Kerem Eksen
Editör: Darmin Hadzibegoviç

YKY Edebiyat / Roman

Yayın Tarihi: 06 Mayıs 2022 Cuma 09:00
YORUM EKLE

banner19

banner36