Yeni kitap: “Mehmet Akif Ersoy'un Sanat ve Düşünce Dünyasına Bakış”

İstanbul Gelişim Üniversitesi Yayınları'ndan çıkan “Mehmet Akif Ersoy'un Sanat ve Düşünce Dünyasına Bakış” kitabının dağıtımına başlandı.

Yeni kitap: “Mehmet Akif Ersoy'un Sanat ve Düşünce Dünyasına Bakış”

İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Âkif Ersoy, daha çok şair yönüyle tanınmakla beraber döneminin düşünce hayatına yön veren bir aydın ve Milli Mücadele’nin inançlı bir savunucusu olarak gösterdiği çabalarla sadece Türk edebiyatına değil, Türk tarihine de damgasını vurmuştur.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından imzalanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan bir genelge ile "Özgürlük, bağımsızlık ve Milli Mücadele'nin en önemli belgelerinden biri olan İstiklal Marşı'nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümü olması münasebetiyle, 4/5/2007 tarihli ve 5649 sayılı Kanuna 24/12/2020 tarihli ve 7261 sayılı Kanunla eklenen geçici 1'inci madde uyarınca, 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmiştir."  ve kutlanacak 2021 yılı boyunca bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından İstiklal Marşı'nın anlamını ve Kurtuluş Savaşı'nın önemini anlatmak amacıyla halkın ve sivil toplum kuruluşlarının anma etkinliklerinin düzenleneceği belirtilmiştir. Bu karara istinaden yıl boyunca birçok eğitim ve öğretim kurumu tarafından bu kapsamda etkinlikler ve projeler yürütülmüştür.
Biz de İstanbul Gelişim Üniversitesi, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak Mehmet Âkif Ersoy’un çok yönlü dünyasını ele alan bir kitapla onun aziz hatırasına hürmetimizi sunmak istedik. Mehmet Âkif Ersoy; şair, yazar, çevirmen, düşünce ve eylem adamı bir aydındı. Onun farklı yönlerini ele alarak Mehmet Âkif Ersoy’u anlamaya ve anlatmaya çalıştık. Bu nedenle çalışmamızı, her yıl 20-27 Aralık tarihleri arasında kutlanan “Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Haftası”nda yayımlamaya karar verdik.
Elinizde tuttuğunuz bu kitap, bölümümüzün değerli öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri tarafından kaleme alınmış ve daha önce başka yerde yayımlanmamış makalelerden oluşmaktadır. Akademik dayanışmanın ve iş birliğinin güzel bir örneği olan bu çalışmaya imza atan meslektaşlarıma ayrı ayrı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Kitabın yayımlanma sürecini titizlikle yöneten İGÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı A. Şenol Armağan’a ve bize her konuda destek olan İGÜ İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşat Yalçiner’e bölümüm adına ayrıca teşekkür ederim.

 

Dr. Öğr. Üyesi Pelin Ekşi
İstanbul, 2021

YORUM EKLE

banner36