Yeni kitap: Kırıldıkça Büyüyen Taşlar

FSMVÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Akay’ın yeni kitabı "Kırıldıkça Büyüyen Taşlar", Şule Yayınları Hasan Akay dizisinden çıktı.

Yeni kitap: Kırıldıkça Büyüyen Taşlar

Kırıldıkça Büyüyen Taşlar, modern Türk şiiri üzerine özgün denemelerden oluşuyor. Akay, şiire özgü meseleleri Üç Süleymaniye, Zen-Budizm Etkisi, Paganist Eğilimler ve Mit Meselesi gibi başlıklar altında inceliyor.

Bu çağ, birçok millet, devlet, devletli düşünceler ve egemen sayılan duygular açısından bir infilaklar, dağılışlar, çözülüşler, parçalanışlar ve yok oluşlar çağıdır. Özellikle Osmanlı devleti, aydını, siyasetçisi ve tarihçisi için durum, böyledir. Fakat bunun, bazı noktalar göz önüne alındığında, bereketli bir yıkım olduğunu da söylemek mümkündür. Örneğin, varlığının farkına varma, ne olduğunun bilincine erme, bu yıkımların, bu sarsıntıların ortaya çıkardığı yeryüzü nimet’lerinden biridir. Çünkü bu çağ, her şey zıddıyla bilinir ilkesinin birçok alanda göründüğü ve zıddıyla âdeta övündüğü bir çağdır.

Kırıldıkça Büyüyen Taşlar, Hasan Akay külliyatının yeni bir adımı. Modern Türk şiiri üzerine özgün ve derinlikli denemelerin yer aldığı eserde, Modern Türk Şiirinde Tabiatüstü, Üç Süleymaniye, Zen-Budizm Etkisi, Paganist Eğilimler ve Mit Meselesi gibi çarpıcı başlıklarla irdeleniyor şiir. Akay’ın bakışıyla poetik meseleler yeni bir ruh ve boyut kazanıyor.

Yayın Tarihi: 13 Ocak 2020 Pazartesi 17:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26