Yeni kitap: Duruş ve Onur Abidesi Mehmet Akif

Yusuf Tosun’un Çıra Genç Yayınları’ndan Aralık 2019’de yayımlanan "Akif" isimli kitabı raflardaki yerini aldı.

Yeni kitap: Duruş ve Onur Abidesi Mehmet Akif

Akif, toplumun her kesimi tarafından örnek alınması gereken bir şahsiyettir. Özellikle de genç kuşakların onu rol model olarak benimsemesi gerekiyor. Onun çalışkanlığı, azmi, mücadelesi, ahlakı, duruşu, vatanseverliği… günümüz genç kuşakların şiddetle ihtiyaç hissettiği bazı özellikleri… Bu nedenle de Akif’in yeniden tanınması ve de tanımlanmasına ihtiyaç vardır.

Elbette ki Akif’in hem sağlığında hem de vefatından sonra böylesi bir tanınmaya ve tanımlanmaya hiçbir ihtiyacı olmamıştır. Bilakis bizim onu tanımaya ve de tanımlamaya ihtiyacımız var.

Çünkü Akif sadece Akif değildir. O bir yol, ekol, dönem, çağ… kısacası başlı başına bir tarihtir. Akif’i tanımakla sadece onun kişisel, kronolojik hayat hikayesini değil, tarihin önemli bir dilimi olan 19. Yüzyılın okumasını da yapıyoruz aynı zamanda. Koca bir İmparatorluğun çöküşüne ve yeni bir Cumhuriyetin doğuşuna tanıklık ediyoruz onun hayat hikayesi üzerinden. Geçmişle gelecek arasında sağlam bir köprü inşa ediyoruz böylece.

Kısacası gençliğin kendisiyle yüzleşip kendi özüne dönmesi için Akif gibi şahsiyetleri yakından tanımasında fayda vardır. Tam da gençliğin keskin bir savrulma yaşadığı böylesi bir zamanda imdadımıza yetişiyor Akif.

İşte ‘AKİF’ adlı bu çalışma özellikle genç kuşaklar için Akif’i biraz da bu yönüyle tanımak amacıyla hazırlandı. Gereksiz detaylara girilmeden sade bir dille tarihe mal olmuş AKİF anlatılıyor bu eserde. Tabii Akif’le birlikte bir dönemin anlatısı da var bu çalışmada.

Bol kitaplı günler…                                                                                                

YORUM EKLE

banner36