Yeni kitap: Balkan Savaşları'ndaki Mezalimler

Astana Yayınları'ndan çıkan tarihsel bir kaynak niteliğindeki kitabın yazarı; Gyula MESZAROS.

Yeni kitap: Balkan Savaşları'ndaki Mezalimler

Değil insanların, yeryüzündeki bütün canlıların yaşama haklarını acıya boğan her hareket insanlık suçudur. Suçun insanlara atfedilmiş olması ise insanlığın bir ayıbıdır. Ayıbından utanmayıp geçmişten günümüze bunu sürdüren ‘’insanoğlu’’, yeryüzünü güzel renklerle resmetmek isteyen sanatçı ruhlara haliyle kanın kırmızısından başka renk sunmamaktadır. Bu insanlık suçlarından biri Balkan Savaşları sırasında işlenmiştir.

Türklerin ebedi yurdu olan Anadolu’nun gönlünü Balkan coğrafyasına akıtan bir gönül bağı daima var olmuştur. Sebebi Balkanların yüzyıllarca Türk toprağı olması, Anadolu’yu yurt yapanların onu ata yadigarı olarak bırakmasıdır. Bu coğrafyada, sözüm ona "medeni’’ denilen ülkelerin gözleri önünde Türk-Müslüman halka bir kıyım uygulanmış ve Türk kültürünün izleri silinmeye çalışılmıştır. Bu insanlık suçundan dolayı gelincik çiçeği gibi narin kızlar, analar savaşın kızıllığında boğulup gitmişlerdir.

Macar Türkolog Gyula Mėszáros, bu eseri ile Türk tarihinin en hazin tablolarından birini tek renkle resmetmek zorunda kalmıştır.

İnsan olan herkesin kalbinde bir sızı bırakacak olan bu kıyımdan ders alınması, yeryüzünün tabiat ananın bütün güzel renkleriyle bezenmesi ve ata yadigarı bu topraklardan çıktıktan sonra Anadolu’nun kıymetini her daim takdir edebilme hissiyatı vermesi dileğiyle…

Prof. Dr. Melek ÇOLAK

Kategori: Tarih

Yayınevi: Astana Yayınları

Stok Kodu: ABEJKX68

Yazar: Gyula MESZAROS

Türkçe Yayına Hazırlayan: Prof. Dr. Melek ÇOLAK

Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2020 Çarşamba 17:15 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2021, 13:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26