Yeni kitap: Akdeniz’de Savaş

Hüseyin Serdar Tabakoğlu tarafından kaleme alınan “Akdeniz’de Savaş: Osmanlı-İspanya Mücadelesi” Kronik Kitap tarafından Mayıs ayında okurların istifadesine sunuldu.

Yeni kitap: Akdeniz’de Savaş

Bundan çok değil 10-15 yıl öncesine kadar Osmanlı denizcilik tarihiyle ilgili okunacak kitap bulmak zor olduğu gibi bu alanda çalışan uzmanlarımız da neredeyse yoktu. Bu süre zarfında yapılan yeni çalışmalar adeta karanlıkta kalan Osmanlı denizciliğini aydınlattı. Hüseyin Serdar Tabakoğlu’nun “Akdeniz’de Savaş: Osmanlı-İspanya Mücadelesi” başlığını taşıyan çalışması da bu alanda çalışma yapanlar veya konunun meraklıları için oldukça faydalı olacağa benziyor.

Zaman olarak 16. Yüzyıla odaklanan kitap Osmanlı ve İspanya devletlerinin idari anlayış ve yapılanmaları, donanmalarının özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi verdikten sonra iki güç arasında gerçekleşen savaşların incelemesini yapıyor.

İki büyük imparatorluk arasında Akdeniz’de kıran kırana yaşanan mücadele dair pek çok sorunun cevabını kitapta bulmak mümkün: 16. yüzyılda denizlerdeki rekabet ne durumdaydı? Osmanlı ve İspanyol donanmaları nasıl seferber ediliyordu? Gemilerin inşasından silahlandırılmasına, tersane faaliyetlerinden donanma görevlilerine nasıl bir süreç işliyordu? Akdeniz’deki Osmanlı ve İspanyol filoları kuvvet olarak ne durumdaydı? Savaşlara yön veren kadırgaların en önemli özellikleri nelerdi? Akdeniz’e dair stratejiler hangi yönde geliştirilmişti? İnebahtı Deniz Savaşı’nın öncesinde ve sonrasında Akdeniz’deki mücadeleler ve savaşlar nasıl ilerlemişti?

Akdeniz dünyası, özellikle 16. yüzyılda Osmanlı ve İspanyol imparatorlukla­rının hâkimiyet mücadelesine sahne olmuştur. Bu amansız karşılaşma ağırlıklı olarak donanma seferleri ve deniz savaşları ekseninde sürmüştür. Her iki imparatorluk da Akdeniz’deki hâkimiyet sahalarını genişletmek ve güçlerini ispat etmek için denizgücüne önem vermiş, donanmalarının hem daha etkin hem de daima savaşa hazır olması için çalışmışlardır. Denizgücünün en kritik hedefi; ülkenin deniz yollarını, askerî ve ticarî deniz trafiğini korumak ve düşman denizciliğine zarar vermektir. Bu amaçlara ulaşabilmek için de denizlere hâkim olmak şarttır.

İspanya’da Simancas Arşivi ve Madrid Deniz Müzesi Arşivi gibi Akdeniz’deki Osmanlı- İspanyol mücadelesine dair en kritik bilgileri barındıran yerlerde yaptığı araştırmalarla eserini oluşturan Hüseyin Serdar Tabakoğlu; denizlerde kıran kırana geçen bir yüzyılın köklerine iniyor. Osmanlı ve İspanyol denizgücünü ilk defa karşılaştırmalı olarak inceleyen Tabakoğlu, donanma hazırlığından savaşa, teknik detaylardan stratejik hamlelere dek meselenin tüm boyutlarını derinlemesine irdeliyor.

 

Yayın Tarihi: 17 Temmuz 2019 Çarşamba 14:00
banner25
YORUM EKLE

banner26