Yeni isim ve yeni yüzle hoş geldin Akalemler

Bir yıldır yayınlanmakta olan Acemi Kalemler dergisi ikinci cildine isim değişikliği yaparak Akalemler olarak başladı.

Yeni isim ve yeni yüzle hoş geldin Akalemler

Geçen bir yıllık yayın süresi içinde önemli çalışmalar yayınlayan, edebiyat tartışmalarına kapı aralayan kalemler gelecek için de yeni yüzü ve muhtevası ile ümit vadediyor.

“Söz Çürümez” başlığı ile çıkan dergi sözün, sanatın ve ciddiyetin önemine vurgu yapıyor. On iki sayısıyla ortaya konulan cesur çıkışlarını ve edebi hareketliliği genç kadrolarının oluşuyla açıklayan derginin Akalemler olarak ilk sayısında son dönem hikayeciliğimizin önemli isimlerinden Misli Baydoğan ve onunla yapılan söyleşi yer alıyor. Misli Baydoğan “Hu diyen Karga” ve “Yakup’un Kanatları” kitaplarıyla tanıdığımız önemli yazarlarımızdan.

Selim Tunçbilek’in ’21. Yüzyıl Türk Şiiri (Üç Tarzı Estetik)” başlıklı yazısında Türk Kültür ve Medeniyeti ile birlikte Türk Edebiyatının kuramsal yönünü ağırlıklı olarak ele alan hacimli bir yazının geleceği kanaatini okurda uyandırıyor. Yazar “Günlük çekişmelere kurban edilmiş toplum zihninden bir an önce çıkmamız gerekmiyor mu? Fikri zenginlik ve birikimlerimizi günlük kavgalarımıza kurban ederek daha uzun soluklu bir millet ve onun değerlerinin toplamı olan kalıcı bir medeniyet yaratabilme imkânımız var mıdır? “ sorusuyla zihin dünyamıza eleştiriler yönettiği yazısı göz dolduran bir yazı olarak dikkat çekiyor.

dergide yazı ve şiirleriyle sırasıyla: Selim Tunçbilek, Tüksel Akçayır, Melike Çelik, Mustafa Yılmaz, Z. Meral Konşuk İvecan, Selçuk Şamil, Misli Baydoğan, Fatma Dağlı, Kurtuluş Çelebi, Selin Meriç Ünal, G. Ebru Bulkurcu, Zehra Akkaya, Şeyma Temizsoy ve burhan kale çalışmalarıyla yer alıyorlar.

Yayın Tarihi: 03 Ekim 2018 Çarşamba 11:07
YORUM EKLE

banner19

banner36