Yeni İnsan Yayınevi'nden yeni bir eser: Hatırlıyor musun?

Almanya’dan Türkiye’ye uzanan bir evlilik hikayesi: Hatırlıyor Musun? Yeni İnsan Yayınevi'nde çıkarak okuyucuyla buluştu.

Yeni İnsan Yayınevi'nden yeni bir eser: Hatırlıyor musun?

Yeni İnsan Yayınevi, Edebiyat Serisi'ne Ayşe Reisoğlu imzalı “Hatırlıyor Musun?” başlıklı kitabı ekliyor.


Elli sekiz yıldır Türkiye’de yaşayan Ayşe Reisoğlu, geçmiş yıllarla ilgili hatıralarını, evliliğini, ilerleyen yıllarda profesör olan eşinin akademik hayatını, Türkiye’deki yaşamı, kültürü artık Türkleşmiş bir Alman’ın gözünden anlatıyor. Kısacası bu kitap mutlu bir Türk-Alman evliliğinin hikayesi, Almanya ve Türkiye’nin bir kadın gözünden yakın tarihi…

Ayşe Reisoğlu, okura bir anlamda iç dünyasını açıyor. Yazarın bir Alman olarak doğduktan sonra Türkiye’ye yerleşmesinin elbette bir kültür karmaşasına yol açtığına tanık oluyoruz. Reisoğlu, lisanını bilmediği bir ülkeye yolculuk etmek, hatta hayatının geri kalanını hiç tanımadığı bir ülkede geçirmeye karar vermek gibi zorlukları ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiğini okura aktarıyor. 

Reisoğlu, buradaki kültürü peyderpey nasıl benimsediğinden içtenlikle bahsediyor. Yazar, yıllar boyunca Türkiye’de geçirdiği süreci anlatırken bayramları, türlü gelenekleri ve özellikle Türkçeyi özümseyip içselleştirdiğini gözler önüne seriyor. Bu sayede Türkiye’ye ve Türklere, bir yabancının gözünden bakma imkânına sahip oluyoruz.

Yayın Tarihi: 16 Şubat 2021 Salı 11:30
YORUM EKLE

banner19

banner36