Yeditepe Bienali'nin açılışı Ayasofya'da gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen Yeditepe Bienali'nin açılışı Ayasofya‘da gerçekleştirildi. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir konuşma yaptı.

Yeditepe Bienali'nin açılışı Ayasofya'da gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı öncülüğünde düzenlenen “Yeditepe Bienali” açılışı Ayasofya‘da gerçekleştirildi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'da bulunmaktan dolayı heyecanlı olduğunu belirterek, "Heyecanlıyım, duygusalım. Bu muhteşem, muhteşem olduğu kadar mübarek çatının altında konuşmak, hele hele garip asırlardan sonra konuşmak bayağı zor. Birçok duygusallığı da beraberinde getiriyor. Bugün burada Yeditepe Bienali’nin yapılmasını çok anmalı buluyorum. Kendi alanında dünyada bir ilk olan, 600 sanatçının 3 bine yakın eserini bünyesinde barındıran Yeditepe Bienali’nin geleneksel sanatlarımızın tanıtımında önemli bir rol oynayacağına inanıyorum." diye konuştu.

Yeditepe Bienali'nin bu tür organizasyonlarda sıkça tekrarlanan bir yanlışı düzeltmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren belirten Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Genellikle sergiler kapalı alanlarda icra ediliyor. Sanat eserlerini dört duvarın boğuculuğuna hapseden bu anlayış, estetiği öldürmenin yanında, eserlerin geniş kitlelere ulaşmasına da mani oluyor. Oysa İstanbul gibi her köşesi ayrı bir kültürün eserleri ile dokunmuş kadim bir şehrin bizatihi kendisi sanat galerisidir. Bu şehrin özellikle tarihi yarımadanın tamamı devasa bir Açıkhava müzesidir. Yeditepe Bienalinin başta şu anda bulunduğumuz Ayasofya olmak üzere her biri bir sana şahikası olan yarımada üzerindeki 30 tarihi mekandan istifade etmesini bu bakımdan kıymetli buluyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bienalin İstanbul'un kültürel hayatına canlılık katacağını ifade ederek, "Önümüzdeki 45 gün boyunca düzenlenecek sergi, seminer, panel ve konferansların şehrimizin kültür hayatına canlılık katacağına inanıyorum. Böylesine anlamlı ve zengin muhtevaya sahip bir projenin hayata geçmesine öncülük eden herkese şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Yeditepe Bienali küratörü Serhat Kula ile, Şubat ayında, dünyada ve Türkiye'de bienal kültürü ve Yeditepe Bienali'nin farkı üzerine yayınladığımız geniş röportaj için tıklayınız: http://www.dunyabizim.com/yeditepe-bienali/27893/serhat-kula-ile-yeditepe-bienali-uzerine-konustuk

Yeditepe Bienali programı için tıklayınız: http://www.yeditepebienali.com/tr/

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 23:12
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13