Yedir, güldür, sevdir!

Genç dergi Ekim sayısında Harun Kırkıl, insanları İslam’ın güzelliklerinden nasıl haberdar edebileceğimizin altını çiziyor.

Yedir, güldür, sevdir!

Tam 84 ay önce “Tek hünerimiz var, samimiyetimiz” diyerek çıkıldı bu yola. Bu ay ise Editörden sayfasında bu heyecan vurgulanıyor; “Heyecanımız Yeter, Daha Ne Olsun?”

ODTÜ, R4BIA Platform ve olaylı BJK-GS derbisi… Gündem her zamanki gibi karışık, gündemi çözmek için gereken ipuçları ise İbrahim Özkahyaoğlu’nun hazırladığı Türkiye Gündemi’nde.

Ortadoğu kaynamaya devam ediyor. Beytullah Demircioğlu sıcaklığın farkına varabilmemiz için Dünya Gündemi sayfasıyla karşınızda.

Malum, dünya dert deryası, büyük küçük onlarcası var. Peki dert gibi dert nedir? Cevap, Mehmet Lütfi Arslan’ın kaleme aldığı “Ahiret Kariyerim İçin Kısayol” yazısında.

“Yedir, sevdir, güldür”

Dosya konusu “Yedir, Sevdir, Güldür” Harun Kırkıl, o müthiş üslubuyla insanları İslam’ın güzelliklerinden nasıl haberdar edebileceğimizin altını çiziyor.

Goncagül Tiyatrosu’nun kurucusu, sanatçı Hüseyin Goncagül ile yapılan röportaj, sonbahara girdiğimiz şu günlerde size iyi gelecek: “İslam’ın Tebessümünü Ortaya Çıkarmak İstedim Hep”

Bir diğer röportaj ise, çalışmalarıyla büyük beğeni toplayan Sözler Köşkü ekibinden Mehmet Yıldız ile yapıldı: “Hakikati Anlatmanın Farklı Yolları Var”

Ali Can, İlahiyat Fakülteleri’nde Felsefe Tarihi derslerinin kaldırılması yahut seçmeli ders haline getirilmesiyle alevlen tartışmaya parmak basıyor; “Felsefe Bizim Neyimiz Olur?”

Asım Gültekin “Âlim Arar Hale Düştük” isimli yazısında, önceliği değişen Müslümanları ele alıyor.

Bir Nefes Sıhhat Köşesi’nde, Hüseyin Küçükali Acil hasta kavramını belirleyen çizgileri aktarıyor. “Acil Miyim?”

Bagamoyo Afrika! Ayşegül Genç, zihnimizdeki Afrika algısını temelinden sarsacak.

Sinan Özgenç, Yarım Derviş sayfasında “Allah neden bize özgürlük verdi? Cüzi irademiz neden var?” sorularına cevap veriyor; “Dileseydi Yapardı Ama…”

Geçmişte yaşanan olumsuzlukları ısıtıp ısıtıp hatırlayan ve o bataklığa saplanıp kalanlar koşun! İlacınız Süleyman Ragıp Yazıcılar’ın “Hatırlamıyorum Çünkü…” yazısında…

Şükretmek Gerek

Sahip olduğumuz nimetlere şükretmeyi öğrenemedik bir türlü, zaten olması gerekir diye düşündük. Mehmet Dinç, “Çantada Keklik Nimetler” ile bizi sahip olduklarımıza layık olmaya davet ediyor.

GENÇ’in yeni dönemde hediye edeceği “365 Sahabe Ölçüsü” kitabının yazarı Mehmet Köprülü ile bir röportaj da Ekim sayımızda yer alıyor.

“Hayatımız Adına En Yüce İstek”, Dr. Adem Ergül hayatımızın, şeklini alması gereken kabı tasvir ediyor.

Geldik orta sayfaya… GENÇ’in Ekim sayısında Osman Nûri Topbaş Hocaefendi, “Gençliğin En Büyük İhtiyacı Nedir?” sorusunu cevaplıyor.

Can Damlaları… Alican Tatlı, Resullulah ve Ashab’ın hayatından kesitler sunuyor.

Hatice Sarı, Kudüs’ten, bizi narkozun etkisinden kurtaracak reçeteyi veriyor; “Kalbimin Kıblesind, Kudüs’te…”

Acıkmadan Yeme Doymadan Kalk! Yunus Emre Tozal, can boğazdan gelir sözüne selam çakarak, beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi adına öneriler getiriyor.

Suriye’de üçüncü yılına giren iç savaşın en mahzun tarafı, mülteciler. Muaz Ekşici, Suriyeli kardeşlerimizi anlatıyor; “Uzun Bir Yazıyı Hak Ediyor Onlar!”

Bülent Akyürek’ten alternatif çözümler; “Gıda Ormanları ve Belediye Koyunları”

Aranızda daha önce Latin Amerika’ya seyahat eden var mı bilmem. Peki, Merve Büşra Kibritçi sizler için gitti desem? “Buenos Dias Venezuela!”

Sanat sanat için mi yoksa halk için mi klişesine bir ekleme de Mesut Kaya’dan; Sanat, din için mi? Huzurlarınızda “Yitik Cenneti Ararken”

“Benim için hakiki olan bir hakikat bulmalıyım. Yaşayıp uğruna ölmek isteyeceğim bir fikir.” Hakiki bir ideal değil mi? Peki bu sözler kimin? Yusuf Temizca, Portre sayfasında “Soren Kierkegaard” ile karşınızda.

Sinema köşemizde, “Altın ve Bakır” filmini öneriyor Kadir Bekar. İyi seyirler.

Hande Berra’nın kaleminden kara bulutlu adaya dair bir gezi yazısı. İngiltere’yi merak edenlere duyurulur; “Toprağın Isıttığı Sular."

Yeni Fıkıh Köşemiz: Fıkıhkıh

Hüsameddin Ekmel, Fıkıhkıh isimli yeni köşesinde mizah ile harmanlanmış fetvalar veriyor. Sizin de sorularınızı bekliyoruz fakat istediğiniz cevabı alamayabilirsiniz. Ona göre!

Para kazanmak keyiflidir. Peki nereye akar? Hayra mı yoksa şatafata mı? Rabia Gülcan Kardaş’tan iki kere düşündüren “Bu Paralar Nereye Gidiyor?” yazısı da Ekim sayısında.

Cihan Taştan, Mikro Alem Makro Alem sayfasında, sürekli aklımızı meşgul eden soruyu cevaplıyor; “Neden Hep Bekleriz?”

Semaverdeki suyun, semaverdeki oduna karşı hali, nedir? Hiç düşündünüz mü? Halit Yasir Özoğul yazdı; “Hâl İmtihanı”

Mehmet Emin Gül’ün Ekim’de sizler için seçtiği kitaplar: Entelektüellerin Hurafesi, İlahiyatçılar-Edebiyatçılar Kolektif, Nurettin Topçu Hayatı ve Bibliyografyası ve Derin Tarih Dergisi.

Sami Yaylalı’nın Bakınız köşesinin bu ayki konusu merdiven. “Alt tarafı merdiven” demeyin, okuyun, görün!

Muhammed Murat Tutar, teknoloji dünyasının yeniliklerini Bilişim-Net sayfasında aktarmaya devam ediyor.

GENÇ’i merak ediyor, faaliyetlerini takip etmek istiyorsanız, “GENÇ’ten Haberler” tam size göre.

İki usta iki ayrı bölüm… Halil İbrahim Kurucan sizlerden gelen fotoğrafları, Metin Karabaşoğlu ise yazdıklarınızı değerlendirmeye devam ediyor.

Son yıllarda en çok inandığımız spor olayı olimpiyatlardı galiba. Bülent Şirin sizler için kâğıda döktü; “Olimpiyat’a üzülmek, Olimpiyat’a sevinmek…”

Son olarak, 1 yıllık GENÇ dergi aboneliği hediyeli Ödüllü Test de, Ekim’de de sizlerle. Bu ay tüm sorulara doğru cevap veren bir kişiye bir yıllık GENÇ aboneliği hediye edilecek.

 

Eslem Nilay Bozdemir haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2013, 18:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13