Yedikıta'dan Emir Timur dosyası

Yedikıta dergisi, Haziran sayısında Emir Timur’u inceledi..

Yedikıta'dan Emir Timur dosyası

Yedikıta dergisi, Türkistan’dan Anadolu’ya çıktığı bütün seferlerinden galibiyetle dönen Emir Timur’un hayatını inceledi ve pek bilinmeyen kişiliğini ortaya koyan önemli bir dosya yayınladı. Prof. Dr. Hayrunnisa Alan’ın kaleme aldığı “Türkistan’dan Anadolu’ya Emir Timur” başlığını taşıyan makalede tarih sahnesinde önemli bir yere sahip hükümdarın gerçek değeri ve yeri ortaya konulurken, yanlış bilinenler tarihi kaynaklar ışığında düzeltiliyor.

Tarihçi yazar Selman Soydemir ise, Emir Timur’un Ankara Savaşı’nda Yıldırım Bayezid Han’ın ordusunu nasıl yendiğini kaleme aldı. “Ankara Savaşı İbret Savaşı” başlığını taşıyan yazısında yazar, yıllardır merak edilen Timur ile Yıldırım Bayezid Han arasında savaş sonrası yaşananlar ile meşhur hükümdarın hiçbir askerini Anadolu topraklarında bırakmadan Osmanlı topraklarını terk etmesinin altında yatan sırrı tarihi kaynaklara dayanarak anlatıyor.

Prof. Dr. Vahdettin Engin’in “İlk Metromuz İçin Şeyhülislam Engel Oldu Yalanı Uydurulmuştu”, Ahmet Uçar’ın “Arabistan’a Yönelik Misyoner Faaliyetleri: Hedef Mekke”, Kasım Hızlı’nın “Çekirge İstilasına ÇözümÇ Sığırcık Kuşu”, Soner Demirsoy’un “Diyarbakır Nasıl Sahabe Şehri Oldu?”, Halil Delice’nin “Gerçekten Efsaneye Kırkpınar” ve Yasin Özkan’ın “Yolsuzluklar Etraflıca Araştırılıp Gereği Yapılsın” başlıklı yazıları ilgi çekici başlıklar olarak dergide yer alıyor.

Ayrıca, “Tecrübe Konuşuyor” röportaj dizisinde bu ay kitap ve kütüphane sevdalısı Prof. Dr. İsmail Erünsal hayatını, ilmi çalışmalarını ve tecrübelerini Yedikıta okurlarıyla paylaşıyor.

Yedikıta Dergisi, haziran sayısı ile birlikte İslam Bilim ve Teknoloji serisinin altıncısı, “Farabi” kitapçığını okuyucularına hediye ediyor

İrtibat: (0212) 657 88 00 – 157

 

Yayın Tarihi: 03 Haziran 2014 Salı 11:34 Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 11:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26