Yedikıta'da Koca Seyid'in öyküsü var

Aylık tarih ve kültür dergisi Yedikıta, Mart 2015 itibariye 79. sayıya ulaştı.

Yedikıta'da Koca Seyid'in öyküsü var

Aylık tarih ve kültür dergisi Yedikıta, Mart 2015 itibariye 79. sayıya ulaştı. Bu sayıda kapak konusu, Çanakkale Savaşı’nın efsaneleşen, unutulmaz kahramanlarından Koca Seyid. Fatih Dalgalı, Koca Seyid’in hikayesini anlattıktan sonra köyüne kadar giderek Koca Seyid’i tanıyıp halen yaşayanlardan bu kahramanımızı anlattırıyor. Balıkesir’in Havran ilçesinin Kocaseyit köyüne gerçekleşiyor ziyaret. ‘Allah’ın adamıydı. Kimseyle çekişmezdi’ diye anlatılan Koca Seyid, savaştan sonra köyüne döndüğünde çiftçilikle uğraşmış. Fakr-u zaruret içinde geçmiş hayatı. Koyun, keçi güderek, hamallık ederek idame ettirmiş geçimini. Fakir gelmiş, fakir gitmiş. Anlatılanlardan mütevazı, derviş meşrep bir yapıya sahip olduğunu öğreniyoruz. O mermiyi nasıl kaldırdığını anlatan başka bir yazı yer alıyor dergide. Yine o meşhur fotoğrafın hikâyesini okuyoruz.

Belgeselci ve gazeteci-yazar İsmail Kahraman, İran’da Horasan Medeniyetinin izlerini sürüyor. İran’ın en eski şehri Tus’da Ebu Ali Farmadi (k.s.) ve İmam-ı Gazali Hazretlerini ziyaret ediyor. Prof. Dr. Vahdettin Engin, İstanbul’un metro projelerini anlatıyor. Doç. Dr. Osman G. Özgüdenli ise, İlhanlılar zamanında Tebriz’deki muhteşem bir vakıf eseri olan Şenb-i Gazan Külliyesini; ‘Dünyayı harabeye çeviren Cengiz Han’dan 70 yıl sonra, torunlarından Gazan Han İslamiyet’i kabul etmiş, İlhanlı mülkü yeniden hayat bulmuştu. Gazan Han, bir hayır ve kültür müessesi olarak, içinde binlerce insanı barındıran, muhteşem bir külliye yaptırmıştı...’ diyerek anlatıyor.

Osmanlı’nın ilk kağıt paraları, elle yazılan kaimelerdi. Öyle günler geldi ki bozuk para sıkıntısında pullar para oldu. Devir değişmiş, devlet değişmişti ama Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra da tedavüldeki Osmanlı kağıt ve madeni paraları uzunca bir süre geçerliliğini sürdürmüştü...’ Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Paranın Macerası Özgür Sanal imzası taşıyor.

Dergide birkaç sayıdır devam eden, konularının uzmanı bilim adamlarımızla yapılan söyleşiler yayınlanıyor. ‘Tecrübe Konuşuyor’ ismi verilen röportaj dizisinin bu ayki konuğu Süleymaniye Kütüphanesi eski Müdürü Dr. Nevzat Kaya. Röportajcılar Harun Tuncer, Selman Kılınç, Ahmet Apaydın. Nevzat Kaya’yla, kütüphanecilik, kitaplar, kültür hayatımız ve tarih konularında yapılan röportajı keyifle okumak mümkün. Doç. Dr. Hamit Pehlivanlı, Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün müdürü Dr. Sachihiro Omura’yı ziyaret ediyor üniversite öğrencileriyle. Enstitü, Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı Çağırkan beldesindedir. Dr. Omura, misafirlerine Enstitü’nün faaliyetleri hakkında bilgi verir. Omura ve enstitüsü, ‘bölge halkına arkeolojiyi öğretiyor ve onlara iş ve gelir sağlıyor. Aynı zamanda tarih sevgisi de aşılıyor’ diye yazıyor Hamit Pehlivanlı.

Çanakkale Savaşları, bizim ölüm-kalım savaşımızdı. Destandı Çanakkale. Dünyanın her yerinden Çanakkale’ye savaşmaya geliyordu düşman orduları. Büyük bir bozgun yaşayarak, yüz binlerce kayıp vererek mağlup olmuşlardı bu muharebelerde. Dergi, ‘Çanakkale Muharebeleri’nin 100 Günü’ başlıklı bir ek veriyor Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı münasebetiyle.

Belgeye, vesikaya dayalı tarihçilik anlayışıyla faaliyetini devam ettiren Yedikıta dergisinin Mart 2015 sayısı, zengin içeriğiyle okuyucusuna tarihi sevdirme amacını başarıyla yerine getiriyor.

 

Metin Uygun yazdı

Yayın Tarihi: 11 Mart 2015 Çarşamba 13:46 Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2015, 13:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26