Yedikıta 'Sahaflık ölmedi' diyor!

Sahafların tarihi serüvenini inceleyen Yedikıta tarih ve kültür dergisi, sahaflığın bilinmeyen yüzüne ışık tutuyor.

Yedikıta 'Sahaflık ölmedi' diyor!

Sahafların tarihi serüvenini inceleyen Yedikıta tarih ve kültür dergisi, hazırladığı geniş dosya ile sahaflığın bilinmeyen yüzüne ışık tutuyor. Osmanlı sarayındaki tarihi kitapların batılılarca nasıl çalındığına yer veren dergi, iki duayen sahafın yaklaşık 50 yıldır saklanan konuşmasını da yayınladı.

Yedikıta Ekim sayısında sahaflık konusunu işledi. Bugünün sahaflarının önemli isimleriyle yapılan röportajlara da yer verilen sahaflık dosyası, mesleğin yok olmayacağını anlatmak için, “Sahaflık Ölmedi, Ölmeyecek!” başlığıyla sunuluyor. Sahaflığın nasıl doğduğunu ve bugünlere nasıl geldiği, Osmanlı dönemindeki durumu ve ilginç adetlerine yer veriliyor.

Sahaflık ölmez ama…

Sahaflığı geleceği konusuna da yer veren dergi, bu konuda sahafların önde gelenleri ile görüşerek önemli bilgiler toplamış. Yedikıta dergisine açıklama yapan günümüz sahaflarından İstanbul Sahaflar Derneği Başkanı, Beyazıt Kitap Sarayı sahibi Adil Sarmusak, “Sahaflık eşittir kitap doktoru demektir. Kitabı gördünüz mü teşhisi koymalısınız. Sahaflık bir loncadır. Kitapçı ile sahafı ayırmamız lazım” derken, Sahaflar Birliği Derneği Başkanı, Turkuaz Sahaf’ın sahibi Emin Nedret İşli ise sahaflığın tanımının yapılması gerektiğini söylüyor. “Çoğu kişi sahaflık ölüyor mu, sahaflık çöküyor mu” diye sorduğunu anlatan İşli, “Esas problem bu işi layıkıyla yapacak kişinin yetişmemesi. Yoksa sahaflık ölmez.” diyerek mesleğin her zaman geçerli olduğunu vurguluyor.

Tarihi kayıttan çıkan lonca kuralı

50 yılı aşkın süredir gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen tarihi kasetten son devrin en meşhur iki sahafın konuşma kayıtları çıktı. Yedikıta dergisinin ilk defa yayınladığı, Raif Yelkenci ile Muzaffer Ozak’ın ses kaydından sahaflığın geçmişine dair önemli ipuçları ortaya çıkmış. Raif Yelkenci ses kaydında sahaf durumunu özetlemiş.

Diğer yazılar

Dergide bu ay, dil ve kültür üzerine, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan ile yapılmış “Son İki Yüzyıl’ın İlkinde Bedenimize, İkincisinde Dilimize Kastedildi!” başlığıyla sunulan ilgiyle okuyacağınız bir röportaj yer alıyor.

Ayrıca, Doç. Dr. Mustafa Güler’in “Mısır’daki Darbenin Hatırlattıkları”, Cape-Town Üniversitesi’nden Halim Gençoğlu’nun “Afrika’nın İlk Osmanlı Mektebi Bugün Kulüp Olarak Kullanılıyor!”, Arşivci Sabri Bacacı’nın Osmanlı’nın Hac Görevlileri”, Tarihçi-Yazar Selman Soydemir’in “Osmanlı Devrinde Kitap Nasıl Basılırdı?” ve Belgeselci-Gazeteci İsmail Kahraman’ın gezi yazısı “Doğu Türkistan’da Tarihimizin İzleri” başlığıyla verilen yazılar da dikkat çekiyor.

Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi, ekim sayısıyla birlikte okuyucularına “İstanbul’un Sahaf Haritası” kitapçığını hediye ediyor.

Abonelik: (0212) 657 77 35

İrtibat: (0212) 657 88 00

huseyin.guney@yedikita.com.tr -  editor@yedikita.com.tr

www.yedikita.com.tr

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2013, 09:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13