Yedi İklim'in Ekim sayısı

Yedi İklim dergisinin Ekim sayısında neler var?

Yedi İklim'in Ekim sayısı

Yedi İklim Dergisi'nin 247. sayısı satışa sunuldu. Bu sayıda son dönemde öykülerini görmeye alışık olduğumuz ve Düşnane isimli bir öykü kitabı da bulunan Osman Koca, İsmail Demirel'in titiz çalışmaları neticesinde kuşatıcı bir şekilde okura tanıtılmış. Evvela Osman Koca'nın “Boşu Boşuna” isimli bir öyküsünü, ardından İsmail Demirel'in Osman Koca'nın öyküsü üzerine bir incelemesini okuyor ve son olarak yine Demirel'in Osman Koca ile gerçekleştirdiği söyleşiye şahit oluyor; böylelikle de öykücümüze üç farklı perspektiften yaklaşma imkânına ulaşıyoruz. İsmail Demirel'in Osman Koca'nın öyküsüyle ilgili şu tespitlerini paylaşmak isterim: “Onun öyküsünün en önemli özelliği, bir öyküsünü okuduktan sonra, diline aşinalık hissetmeniz ve nerde bir imzasız Osman Koca öyküsü okusanız onun Koca'ya ait olduğunu dilinden ve ironisinden, bir de renkli dünyasından anlamanızdır. Bu özellik şüphe yok ki, her öykücüye nasip olmaz. Sözünü ettiğim husus, henüz bir kitabı ve ancak bir-iki kitaplık çapta öyküsü birikmiş bulunan bir yazar için şüphesiz gönendiricidir.”

Derginin Kamil Eşfak Berki'nin tatlı ve yalın “Maya” şiiriyle açılan şiir sayfaları, Zafer Acar'ın “Karıcığım” adlı üç sayfalık estetik ve derinlikli şiiriyle devam ediyor. Sonraki sayfalarda Şahin Taş, Erkan Kara, Ahmet Mercan, Habil Tecimen, Fatih Demirel, Ümit Zeynep Kayabaş, Burcu Akkanlı, Adem Yazıcı, Mustafa Köneçoğlu ve Bilal Can'ın şiirleriyle karşılaşıyoruz. Derginin bu sayısının şiir adına doyurucu olduğunu, dergi okurlarının bu sayıdaki şiirleri ilgiyle okuyacağını öngörüyoruz.

Öykü sayfalarında ise Ali Haydar Haksal, Kamil Yeşil, Fatma Rana Çerçi, Nuhan Nebi Çam, Yunus Emre Özsaray, Handan A.Yıldız ve Akif Hasan Kaya'nın öyküleri var. Ali Haydar Haksal'ın ustalık dönemi öyküleriyle dergi sayfalarına her zaman olduğu gibi ışık dağıttığını, dergide uzun süredir yer almakta olan Fatma Rana Çerçi ve Yunus Emre Özsaray'ın giderek olgunlaşan kalemleriyle öykü dünyalarının da genişlemekte olduğunu, diğer öykülerin de son satıra dek okunacak kıymette ürünler olduğunu hatırlatalım.

Aykut Nasip Kelebek'in Zafer Acar'la gerçekleştirdiği ve ilki Eylül sayısında yer alan söyleşinin ikinci bölümü, söyleşinin Kasım ayında da devam edeceği bildirilerek dergide neşredilmiş. Keyifli ve oldukça nitelikli bir söyleşi olduğunu, ufuk açıcı taraflar barındırdığını söylemeliyiz. Dergide Osman Bayraktar'ın “Yaşantılar” dizisinin yeni bir bölümünün yer aldığını, Antoine Vincent Arnault, Albert Camus, Tim Winton'dan çeviriler yapıldığını, Mehmet Kurtoğlu, Mustafa Cemil Efe ve Mete Çamdereli'nin incelemeleriyle, Hasan Aycın'ın bir öykü ve çizgiyle dergiye güç kattığını, Mustafa Cemil Efe'nin spektekülorlarıyla dergi sayfalarında görünmeye devam ettiğini de eklemiş olalım. 

Sonuç itibariyle Yedi İklim, edebiyat ortamımızda ekim ayı süresince gündemden düşmeyecek bir yeni sayıyla reyonlardaki yerini almış oldu.

Osman Kurt haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2010, 16:28
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26