Yedi İklim'in 309. sayısı çıktı

Yedi İklim dergisinin Aralık 2015 tarihli 309. sayısı çıktı.

Yedi İklim'in 309. sayısı çıktı

Yedi İklim dergisinin Aralık 2015 tarihli 309. sayısı çıktı. Derginin selamlama yazısını kaleme alan Osman Bayraktar, geçmişin malzeme yığınıyla günümüz dünyası arasındaki gelgitli ilişkiyi sorgulatarak ideolojik birtakım yanılsamalar içinde olunduğuna vurgu yapıyor.

Mustafa Cemil Efe örüntü içinde sunduğu hattı ile, usta kalem Hasan Aycın, Melike Büyükcolpan çizgileriyle görselliği farklı bir boyuta taşıyor.

Derginin şiir evrenine katkıda bulunanlar: Arif Ay, Cevdet Karal, Osman Serhat, Nurettin Durman, Seyfettin Ünlü, Berat Bıyıklı, Sümeyye Şeker, İsmail Söylemez, Ömer Hatunoğlu, Gökhan Serter, Rasim Demirtaş, Cengizhan Orakçı, Hatice Çay, Leyla Arsal, Fatih Budak, Adnan Sayım, Ayşe Adem...

Osman Koca, "Aşk Yorgunu Derviş "adlı öyküsünde modern dünyanın birey üzerinde yarattığı varoluşsal ağırlığı aşkla harmanlayarak çarpıcı bir kurguyla anlatırken; İbrahim Eyibilir "Yarım Efe" başlığıyla kaleme aldığı öyküsünde yalnızlığı ve insan ilişkilerini nihai olanla, ölümle ilintiliyor. Muharrem Akça "Hece Taşları" ile iç dünyanın gerçeklikteki ruhani canlılığını betimliyor. Ethem Erdoğan "Fena'yı Okuma Denemesi"nde şiirin açtığı yol ve uzamda varoluş sancısı ve çağ insaninin kaosunu işaret eden süreçleri Süleyman Unutmaz'ın “Fena” adlı eseri üzerinden yazıyor.

Derginin inceleme bölümü Cevdet Karal etrafında şekilleniyor. Yedi İklim, bu sayıda başarılı şairin şiir evreninin odak noktasına götürüyor okurları. Mehmet Özger, "Cevdet Karal şiirinin İmkanları Üzerine" başlıklı kaleme aldığı yazıda Karal'ın Horozlu Ayna ve Ölüm, Hilkatin İlk Günleri, Cesedi Nereye Gömelim kitapları üzerinde dururken, Karal şiirini hem poetik hem çağdaş bir şekilde ele alıyor ve Karal şiirinin nasıl bir dil toprağında hayat sürdüğünü açıklıyor. Fatih Budak da Karal'ın Cesedi Nereye Gömelim kitabını inceliyor. Şairi dilin öznesi sayan Karal'ı, özgeçmişinden başlayarak şiir düzleminde kurduğu döngüselliği, kitaplarından derlediği şiirleri tipik bir kolaj çalışmasıyla yayınlıyor.

Alim Kahraman okuru Karakoç hikayeciliğinin ufuklarında yolculuğa çıkarırken, Ali Haydar Haksal "Hikayemizin Savaşla Hikayesi" başlıklı yazısıyla öykücülüğü Tanzimattan itibaren inceliyor. Osman Koca ise Mustafa Kutlu hikayesinin geçirdiği süreçleri gözler önüne sererek Anadolu yakası adlı hikayesinin geniş mercekle inceleme altına alıyor.

Ömer Hatunoğlu, Alim Kahraman okumalarına bu ay, "Çalışan Saat" kitabıyla devam ediyor.

Dergide derinlikli iki röportaj yer alıyor. Biri Cevdet Karal ile şiiri, diğeri Halil Bàrcena ile Doğu ve Endülüs edebiyatı üzerine....

Okumalar ve değiniler bölümünde bu ay Arif Ay, dergi incelemelerine Hece, Edebiyat Ortamı, Bir Nokta, Yedi İklim, Mahalle Mektebi dergileriyle devam ediyor. Mehmet Kurtoğlu,"Bir Batı Masalı: Şekspir", Yasemin Dinç Kurt "Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında Yurt Dışı Gezi Kitapları", "Nurettin Topçu'dan Orhan Okay'a Mektuplar" TÜYAP ve Arapça kitap fuarı Nizamiye Akademi kitapları ve Şule Yayınları yeni basımlarından İbrahim Coşkun haber veriyor. Dilara Pınar Arıç ise Tasavvufun Altın Çağı adlı kitabını tanıtıyor.

 

Fatma Kevser Sümer haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Aralık 2015 Cuma 17:07 Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 17:07
banner25
YORUM EKLE

banner26