Yedi İklim'in 306. sayısı çıktı

Yedi İklim dergisinin Eylül 2015 tarihli 306. sayısı çıktı.

Yedi İklim'in 306. sayısı çıktı

Yedi İklim dergisinin Eylül 2015 tarihli 306. sayısı çıktı. Sunuş yazısında Osman Bayraktar, verimli olmanın paradoksunu yaşayan insanı mümince bir duruşla silkeliyor ve en çok uzak düştüğümüze, kendimize, içimize çağırıyor bizleri.

Mustafa Cemil Efe hüsn-ü hattıyla, Hasan Aycın ve Melike Büyükçolpan çizgileriyle dergideki yerini alıyor.

Arif Ay, Nihat Hayri Azamat, Nurettin Durman, Şakir Kurtulmuş, Ethem Erdoğan, Hasan Selami Binay, Suavi Kemal Yazgıç, Gökhan Serter, Ömer Hatunoğlu, İshak Aslan, Sulhi Ceylan, İsmail Söylemez, Sümeyye Şeker, Berat Bıyıklı, Leyla Arsal, Muhammed Enis Özel, Ahmet Avcı, Adnan Sayım, Fatih Memiş, Dursun Bulut, Cüneyt Dal, Cemre Bedir, Melek Kurt derginin şiir evrenine katkıda bulunan isimler…

Ali Haydar Haksal mevsim dönümünü ruh dönümüyle imgeleyen deneysel öyküsünü, bir iç konuşmayla birinci kişi ağzından aktarıyor. Kendine has ironik diliyle Osman Koca karmaşayı, ruhi bir hayat bunalımını, sevda ile harmanlayarak az bulunur bir inandırıcılıkla dışa vuruyor yine bizden bir hikaye ile. Cumali Yeşil düşsel bir öykünün ölüm ülkesinin elleri soğuk çocuklarıyla modern sağırlara sesleniyor.

Dergide Berat Bıyıklı ve Sümeyye Şeker ile yapılan söyleşiler de yer alıyor. Halil Barcena şiiri Avrupa'da hızla yayılan Arjantinli şair Borges’i yazıyor.Osman Koca, günümüz öykücülünün güçlü ve üretken isimlerinden Cemal Şakar ve öykü kitabı Portakal Bahçeleri’ni bir öykücü gözüyle inceleyip irdeliyor. Hüner Şencan İstanbul’un kapılarını yazmaya devam ederken, Kırgız edebiyatının önde gelen isimlerinden Cengiz Aytmatov’u Hasan Ildız’dan okuyoruz.

Çeviri bölümünde bu ay Veysel Akdoğan, Meymun binti Bahdel’e ait bir gazeli aktarıyor. Danimarka'nın güçlü şairlerinden Niel Hav’ın şiir ve şair üzerine ilgi çekici yazısını ve şiirlerini Mustafa Burak Sezer çeviriyor.

Dergide bir de film tanıtımı mevcut. Hakkı Aykaç başrollerinde Aamir Khan, Anushka Sharma’nın oynadığı 2014 yapımı Bollywood filmi Peekay’ı değerlendiriyor.

 

Fatma Kevser Sümer haber verdi

YORUM EKLE