Yedi İklim'den Osman Serhat dosyası

Yedi İklim dergisi, son yıllarda ustaları sayfalarında ağırlamaya devam ediyor. Mart sayısını da Osman Serhat’a ayırmış.

Yedi İklim'den Osman Serhat dosyası

Dergi dediğin, etrafında toparlananlara karakter ve duruş aşılayıp yetiştirdiği kalemlerle genlerini geleceğe aktarabilmeli, kemikleşmiş kişilikleri bile dönüştürüp değiştirebilmelidir. Büyük Doğu, Diriliş, soldan bir dönem için Varlık, bunu başarmıştır. Bugün, Yedi İklim bir ekol olarak varlığını sürdürmekte; ama sadece gençler için bir okul hüviyetine sahip değil.

Yukarıda belirttiğim gibi arayıp da bulamayanların, kendi varlığının farkına varamayanların buluştuğu bir dergah, modern çağın içerisinde. Bir ahenk. Yedi İklim, son yıllarda iyice alışılageldiği üzere ustaları sayfalarında ağırlamaya devam ediyor. Mart ayını, çalışılmış sağlam yazılarla Osman Serhat’a ayırmış, şairin edebiyat içerisindeki konumunu daha bir belirginleştirmiştir.

Osman Serhat, kimi ruhsal sorunlarının ardından Galatasaray Lisesi’nden ayrılmak zorunda kalmış, tedavi görmüş ve sonunda Yedi İklim kapısında kafasındaki sorulara yanıt, yüreğindeki ateşe su bulmuştur. Kendisiyle yapılan söyleşide, bunu apaçık dile getiriyor. Galatasaray Lisesi’ndeki Frenk usulü hayat biçimine alışamadığını, yerli duyuşu Yedi İklim’le yakaladığını belirtiyor. Dergi, etkileyiciliğini ve yazarını-okurunu dönüştürme gücünü, elbette zamana karşı yılmayışına ve zamanın değişiminden kendi lehine olanları alışına borçlu. Doksanlı yılların şehrengizlerini hazırlayan dergi, 2000’li yılların başında şehrin içerisindeki ustaları dosyalaştırdı. Çünkü şehri büyüten, şehrin içerisindeki ustalar, üstatlardır.

Derginin genç ustaları da kapağa taşıması, aslında edebiyatımızda önemli bir ilk adımdı. Artık, bakıyoruz da yeni veya eski birçok edebiyat dergisi, kapağına otuzlu, kırklı yaşlardaki şair-yazarları çekinmeden taşıyorlar. Yedi İklim, yalnızca kendi içindekileri değil, çevresini de dönüştürebilen bir dergi.

 

Zafer Acar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2012, 13:49
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13