Yedi İklim'den Osman Koca dosyası

Yedi İklim dergisinin Şubat 2016 tarihli 311. sayısı çıktı.

Yedi İklim'den Osman Koca dosyası

Yedi İklim dergisinin Şubat 2016 tarihli 311. sayısı çıktı. Dergide öykücü Osman Koca için hazırlanan bir dosya da yer alıyor.

Selamlama yazısında Osman Bayraktar, “Mevsimler” adıyla kaleme aldığı yazısında, insanın akıllı bir varlık olması dolayısıyla ekstra sorumluluk sahibi olduğunu söylüyor.

Hasan Aycın çizgisiyle, Mustafa Cemil Efe, “Ya Hannan, Ya Mennan” hattı ile derginin görselliğine aktkı sunuyor.

311. sayının şairleri: Nihat Hayri Azamat, Arif Ay, Ethem Erdoğan, Hatice Çay, Abdurrahman Ekinci, Gökhan Serter, İsmail Söylemez, Berat Bıyıklı, Ömer Hatunoğlu, Mehmet Tepe, Sulhi Ceylan, Ali Kemal Akdeniz,  Bilal Yavuz, Fatih Budak, Leyla Arsal, Hayrullah Gürdağ, Hasan Ildız, Harun Yakarer, Fatih Kasva, Muhammed Enis Özel, Ayşe Adem ve  Abdulkadir Tiftik’e ait.

Ali Haydar Haksal, "Belki ve Tuhaf” adlı öyküsüyle dergide yer alıyor. Fatma Sevde Haksal, William Faulkner’dan; Nesrin Karavar ise Halil Barcana’dan bir çeviriyle katkı sağlıyor bu sayıya. Süheyla Karaca, Ayla Aydemir, Senem Gezeroğlu, Saliha Güngör, Ervanur ErdoğanŞ, Erva Köseoğlu ve Hayati Ahmet Helvacı dergide hikayeleriyle yer alıyorlar.

Osman Koca için hazırlanan ve Melike Büyükçolpan’ın portresiyle giriş yapılan dosyanın açılışı Osman Koca’ya ait “Oyunbazlar” adlı öyküyle yapılıyor. Dosyanın devamında Ali Haydar Haksal “Osman Koca: Gayret ve Samimiyet Kişiliği”, Mehmet Özger “Osman Koca’nın Öykü Teorisine Dair Yazıları”, İsmail Demirel “İlhamını Hayattan Alan İronik Öyküler”, Gökhan Serter “Osman Koca Öyküsü: Düş ve Gerçek” yazılarıyla Koca’nın kişisel ve yazınsal özelliklerine dair tahlillerde bulunuyorlar. Devamında Osman Koca’nın eserleri tek tek ele alınıyor. Nuhan Nebi Çam “Vakit Arası”nı, Sema Dural “Lobelya’da Biçim ve Biçemsel Özgünlük Arayışları”nı, Harun Yakarer “Toplumsal Sorunlar: Gönül Bağı”nı, Hayrunnisa Biçkes “Çocuk Hikayecisi Osman Koca”yı, Hamide Coşkun “Deneysel ve Tematik Açıdan Vakit Arası”nı, Semira Hilal Aktürk “Fantastik ve Gotik Bir Anlatıcı: Osman Koca”yı, İbrahim Eyibilir, yazarın Düşnane adlı kitabında yer alan hikayesi “Buzdan Kalpler”i, Fatma Kevser Sümer “Uzamsal Öykü Anlatısı Açısından Yitik Ben”i ve Feyruz Tekdemir “Gönül Bağı”nı masaya yatırıyor.

Dergide Çağla Göksel Çakır da Kamil Eşfak Berki’nin “Çocuğun Miracı” adlı eserini masaya yatırıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 16:16
YORUM EKLE

banner19