Yedi İklim'den Âlim Kahraman dosyası

Yedi İklim dergisinin Kasım 2015 tarihli 308. sayısı çıktı.

Yedi İklim'den Âlim Kahraman dosyası

Yedi İklim dergisinin Kasım 2015 tarihli 308. sayısı çıktı. Dergide Osman Bayraktar “Edebiyatın Dili ve Realite” ismiyle kaleme aldığı selamlama yazısıyla okuru karşılıyor.

308. sayının şiir hanesinde Nurettin Durman, Mehmet Aycı, Özcan Ünlü, Ethem Erdoğan, Cafer Keklikçi, Gökhan Serter, Metin Tonbul, Ahmet Cora, Mustafa Ökkeş Evren, Berat Bıyıklı, Ömer Hatunoğlu, Sulhi Ceylan ve Metin Kaplan, Muhammed Enis Özel, Ali Yıldız, Hayrullah Gürdağ, Abdulkadir Tiftik, Eda Fırat, Fatih Budak, Fatih Kasva gibi şairler şiirleriyle yer alıyor.

Ali Haydar Haksal, Yunus Emre Özsaray, Can Ankay ve Kerim Kolat hikâyeleriyle derginin bu sayısına katkı sunan isimler...

Derginin dosya konusu usta öykücü, eleştirmen ve akademisyen Âlim Kahraman. Âlim Kahraman’ın “Sıra Kimin Hikayesinde” adlı öyküsüyle başlıyor dosya. Sonrasında Ali Haydar Haksal, Kahraman’ı “Âlim Kahraman ile Kırk Yıl ve Mektuplaşmalarımız” adıyla kaleme aldığı yazısında anlatıyor. Necip Tosun “Öykü Eleştirisinde Bir Öncü Kitap: Bir Duyarlığın Çağdaş Biçimleri”, Ethem Erdoğan “Tenkidin Uç Beyi: Âlim Kahraman” ve Mehmet Sümer “Eleştirmen Açığımız ve Âlim Kahraman” adlı yazılarında Âlim Kahraman’ın eleştirmenlik yönüne vurgu yapıyorlar. A. Cüneyt Issı, “Büyük Göçmen Kuş’un Bazı Fotoğrafları” başlığıyla kaleme aldığı yazısında, Kahraman’ın “Bir Şairin Edebiyat, Medeniyet ve Siyaset Adamı Olarak Portresi: Yahya Kemal Beyatlı” adlı çalışmasının ciddi emek verilmiş bir ürün olma özelliği üzerinde duruyor. Yılmaz Irmak, “Edebiyatın Saklı Dilinde Âlim Kahraman” adlı yazısında, Kahraman’ın “Edebiyatın Saklı Dili” adlı denemelerden oluşan kitabını masaya yatırıyor. Ömer Hatunoğlu ise “Âlim Kahraman’ın İki Kıymetli Eseri: Toprağı İşleyen Kalem ve Okumaya Giriş” isimli eserlerini inceliyor.

Âlim Kahraman dosyasında Mehmet Özger ve Osman Koca ayrı ayrı kaleme aldıkları inceleme yazılarında, Kahraman’ın “Geçit” ve “Kayıp Hikayeci” adlı öykülerinden hareketle yazarın edebî kişiliği ve üslubu hakkında incelemelerde bulunuyorlar. Nuhan Nebi Çam ve Harun Yakarer gibi isimler de Âlim Kahraman’ın öykücü yönü üzerinde durarak eserleri hakkında incelemeler sunuyorlar meraklılarına. Nabi Çömez, “Cahit Zarifoğlu’yla Yedi Yıl” adlı yazısında, Kahraman’ın Zarifoğlu'yla bitmeyen dostluğuna ve yazarlık serüvenine dikkat çekiyor. İsmail Demirel ise Âlim Kahraman röportajıyla dosyaya katkıda bulunuyor. Hasan Aycın, Âlim Kahraman’a ithaf ettiği çizgisiyle derginin görsel yanını süslerken, Melike Büyükçolpan Âlim Kahraman portesiyle ona eşlik ediyor.

Arif Ay, dergiler ve kitaplar arasında dergileri masaya yatıran değinisiyle dergide yer alıyor.

Yeni Okumalar Değiniler bölümünde Olgun Keser, tarihçi yazar Abit Yaşaroğlu’nun “Hz. Ali Dönemi ve Siyasi Çekişmeler”, aslen Suriyeli Nizar Kabbani’nin “Gazaba Uğramış Şiirler” ve Mehmet Alkış’ın “Bir Derviş Bir Şahit Melle Sabri” adlı kitapları hakkında tanıtıcı bilgiler veriliyor. Ardından edebiyat dergileri üzerine genel değerlendirmelerde bulunuyor. Eyüp Akdağ ise Hüseyin Karacalar’ın “Mahcup Bir Öfke: Cevapsız Aramalar” adlı eserini okurlara tanıtıyor. Ve sayıya Eminenur İskender’in “Kalemin ve Kağıdın Azizliği” adlı yazısıyla son veriliyor.

 

Sema Dural haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 09:36
YORUM EKLE

banner19