Yedi İklim Ocak sayısı raflarda

Yedi İklim dergisi 346. Sayısıyla raflardaki yerini aldım.

Yedi İklim Ocak sayısı raflarda

Kadim Çizgi ve Şiirin İzinde

Yedi iklim bu sayısında Hasan Aycın’ın çizgisiyle okurun karşısına çıkıyor. Aycın’ın çizgisi derginin bugüne kadarki yolculuğunu da gösteren derin izlere sahip bir sırrı da beraberinde taşıyor. Ahmet Yücel, Nurettin Durman, Osman Serhat, Hatice Çay, Serdar Kaçır, Ahmet Erbil derginin önemli şairleri olarak dergide yer alıyor.

Osman Serhat’ın: “Bu dünya bizim/Tutuyor bizi avucunda/Sevmese tutmaz/Bir ibadet gibi yaşamak”, Hatice Çay’ın: “Şimdi sarılsam toprağına/Yüzümde mavi bir uçurtma/Dalgasına dalgalı bir deniz/Çimenlerinde yalınayak gezdiğimiz/Soluklandığımız dağlarında”, Ahmet Erbil’in: “Dünya/Ziyan dünya/İrlandalı bir şairi/Londra’dan ağlatan dünya” mısraları özgün şiir arayışına yeterli bir cevap verecek mahiyette dikkat çekiyor.

Ali Haydar Haksal ‘’Eser Katili Editör’’ adlı ironi yüklü hikayesiyle bir yaraya parmak basıyor. Hikayede editör-yazar çatışmasının somut halini bize üstü kapalı bir eleştiriyle gösteriyor. Osman Koca ‘’Yangı’’ adlı hikayesinde Nazife ve Sertaç karakterleriyle modernizme meydan okuyan bir dille okuru şaşırtmaya devam ediyor. Nuhan Nebi Çam’’ Dönence’’ İbrahim Eyibilir ‘’Tarla’’ Sevgi Korkusuz ‘’Düşünden Düştü’’ adlı hikayeleriyle derginin diğer öykücüleri. Yedi iklimin bu sayısında Erkan Kara ‘’Yalnız ve Yalnızlık’’ adlı denemesiyle insanın özgürlüğünün ruhunun yalnızlaşmasıyla başladığına dikkat çekiyor.

Tasavvuftan Mistisizme Uzanan Köprü

Ali İbrahim Savaş iki inceleme yazısıyla derginin muhteva yüklü yazılarını kaleme almış durumda. Lehçet-ül Hakayık’ı  etüt ettiği çalışmasında ‘’şeriat’’ kavramını inceleyen yazar, şeriat kavramının hem din hem hukuk düzeni manasında kullanıldığını söylüyor.

Annemarie Schimmel  XIII. Yüzyıldan Günümüze Türk Şiiri -I- Başlıklı inceleme, Ali İbrahim Savaş çevirisiyle dikkat çekici bir metin. Türk şiirinin tarihi seyrini gözler önüne seren bu çalışmada Mevlana, Sultan Veled, Yunus Emre gibi 13. Yüzyıldaki tasavvuf erbabının Türk şiirine olan etkileri özellikle de Yunus Emre’nin dilinin 13. Yüzyıldaki Türk şiirini hangi boyutlara taşıdığını göstermesi bakımından ilgi çekici bir metin olarak okuyucusunu bekliyor

Ali Haydar Haksal ‘’Juan Goytisolo’nun Vicdanı’’ adlı incelemesinde İspanyol yazarın izini sürmeye devam ediyor. Diğer oryantalist yazarların aksine farklı bir bakış açısıyla kaleme aldığı eserlerinde Balkan coğrafyasını ve yaşanılan trajedileri adeta yaşamışçasına bizlere aktarıyor.

Özden Aydın hat sanatı ile yine karşımızda. Ahmet Yücel’in Antonio Mochado, Hafız-i Şirazi adlı şiir çevirileri her zamanki gibi ilgi çekici. Osman Sarı’nın Hafız-i Şirazi kabri fotoğrafı ile Sultan Şimşek’in Iraklı Şair Muhammed Nasif ile Yaralı Kanatlar Üzerine söyleşisi; şairin şiir yolculuğunun duraklarını anlamak açısından okunması gereken bir söyleşi niteliğinde.

Burhan Özdin, Yusuf Bilal Aydeniz, Aykağan Yüce, A.Yalın Karadağ derginin diğer dikkat çekici şairleri arasında. Özgül Yaşar ‘’Düş Sandığındaki Resim’’ adlı hikayesinde Necdet karakterini üstkurmaca bir teknikle hayal dünyasından çıkarıp okurun karşısına çıkarıyor. Elif Çeker, Saliha Ferşadoğlu İlhan, Ahmet Sayım, Dilara Sena Oynak derginin diğer hikayecileri.

Kayda Değer İncelemeler ve Yeni Okumalar

Bilgin Güngör Edebiyatın Etrafında -4- adlı incelemesinde ‘’Benjamin’in Pasajları’’ üzerine yazmaya devam ediyor. 19. Yüzyıl Fransa’sında Paris’in pasajlarla kuşatıldığını ve bu pasajların kültürel yaşam üzerinde önemli bir etkide bulunduğunu söylüyor. Türk edebiyatındaki avm kültürünü ve popüler eserciliği pasaj mantığının içinde sunarken, edebiyat teröristlerine boyun eğen eleştirmenlerin bir eseri övmek ve yermek arasındaki ikilemlerini bizlere aktarıyor. Yusuf Kenan Yanık, Sadık Hidayet’in ‘’Aylak Köpek’’ adlı öyküsünü kurgu unsurları çerçevesinde inceliyor. Son olarak Yedi İklim ailesinden çıkan iki kitap Fatih Demirel’in ‘’Ahir Zaman Verileri’’, Fatih Memiş’in ‘’Sana Seslenmek İstedim’’ adlı şiir kitapları okurlarını bekliyor.

Yayın Tarihi: 03 Ocak 2019 Perşembe 18:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26