Yedi İklim dergisinin yeni sayısı çıktı

Yedi İklim dergisi 348. Sayısıyla okurlarını selamladı

Yedi İklim dergisinin yeni sayısı çıktı

Doğudan Batıya

Dünya coğrafyasındaki bütün topraklar bizimdir düşüncesiyle yola çıkan Yedi iklim,Mart sayısını Mustafa Cemil Efe’nin “Dua” başlıklı hattıyla açıyor.Ahmet Yücel, Nurettin Durman, Osman Serhat, Yasin Doğru, Hatice Çay, Şakir Kurtulmuş, Hüseyin Alemdar, Ali Sali, Mehmet Tepe ve daha birçok şair ile yazarın yer aldığı dergide:Hatice Çay’ın “saat otuza iki var/ve doğmadı dünya/şemsiyesinin altına çekiliyor merhamet/unutmak bu sıralar çok moda”ile Hüseyin Alemdar’ın“ölümü bilsem de dilini konuşamam/çocuk ve Allah var sessizlik var sadece”ve Mehmet Tepe’nin  “kalbim/ benim içerde merdiven boşluğu/közlenir ne zaman güneş yanığı yüzler” dizeleri dikkat çekerken; çizgidarımız Hasan Aycın her sayıda olduğu gibi bu sayıda da kendine has üslubuyla okuyucusuna mesaj veriyor.

Ali Haydar Haksal “Yalnızlığa Giderim” hikayesinde Mehmet Mahir karakteri üzerinden içsel konuşmaların hakim olduğu ben psikolojisi yüklü hikayesiyle okurunu sükunete çağırıyor. Osman Koca  “Hu Ya” adlı hikayesinde o bildik üslubundan müteşekkil çift katmanlı diyalektik öykü anlatısıyla yine bizi şaşırtmaya devam ediyor. Tabii bu arada geçmiş ve gelecek arasında edebiyat dünyasının siluetini çekmeyi de ihmal etmiyor. Sevginin kararsızlığını yaşayan karakterleri vermedeki mahareti yazarı ironik edebiyat diline yönlendiriyor. İsmail Demirel “Rüya Hikayeleri” -I- adlı hikayesinde kahraman anlatıcının ağzından tasvvufî yönü ağır basan iç çözümleme tekniğiyle şeyh-mürşid ilişkisinin bilinç akışını rüya metaforu üzerinden veriyor.

Oryantal Yaklaşımlar

Ali Haydar Haksal “JuanGoytisolo’nun Osmanlı’nın İstanbul’una Bakışı ve Yaklaşımı” adlı incelemesinde yazarın İstanbul’a aşk derecesinde bağlanışını dile getiriyor.  Goytisolo’nun İstanbul’a ve Osmanlı’ya bakışı diğer batılı yazarlardan oldukça farklılık gösteriyor. Eserde yazar Osmanlı’nın yükseliş ve düşüş dönemleriyle birlikte, Fatih ve Kanuni dönemine de geniş yer ayırıyor. Batı’nın Osmanlı’nın devlet yönetimi, ordu, din ve tarım gibi dört unsurunu kendi ülkelerinde uyguladıklarını söylüyor. Yazar eserini Yunus Emre’nin bir gazeliyle bitiriyor.

Derginin orta sayfalarında çeviri eserler dikkatimizi çekiyor.Yedi iklimin bu sayısında Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş HermanHesse’nin“Anneme ve Babama Mektup” adlı çevirisini okuyucuya sunuyor.Ahmet Yücel GloraiFuartes’in“Kuş Yuvası” adını verdiği şiirini çevirirken; Reşide Gürses John Collier’in“Gönülçelen” hikayesini Türkçeye kazandırıyor.

Özden Aydın’ın ebru sanatına getirdiği renklilik derginin dikkat çeken taraflarından birisi.Aykağan Yüce, Fatih Memiş’in“Sana Seslenmek İstedim” adlı şiir kitabını inceliyor.  Eserde Memiş şiirinin özelliklerine yer verilirken yazarla ayrıca bir söyleşi de yapılıyor. Derginin diğer şairleri Abdullah Yalın Karadağ, Hikmet Dündar, M. Sait Aktaş, Yusuf Bahadır Çevirgen, Uğurcan Güler, İbrahim Güleroğlu, Emin Önder, Emre Erbay, Ümit Çiçekli.Derginin genç öykücülerinden Eren Buğdaycı’nın“Hişt Hişt”, Özgül Yaşar’ın “Köfte Ekmek”,  Ayşe Altıntaş’ın “Babanın Yerini Tutmaz”,  Fatma Nur Şeyda Aksakal’ın “Kuşlar Uçuyor Muhayyilemden”, Zehra Eser’in “Buz Lekesi”, Zeynep Seyyah Ak’ın“Buluşma”,  Uğur Cumaoğlu’nun“Dünya Tiyatrosunda Ölümsüzlük Oyunu” derginin diğer ürünleri olarak okunmayı hak ediyor.

Yeni Okumalar/Değiniler

Bu bölümde Dünden Bugüne Ramis Dara tanıtılıyor. İbrahim Eyibilir“Ahlat Ağacı ya da Anadolu Ağacı” adlı değinisinde sinema sanatına dair izlenimlerini aktarıyor. AhlatAğacı’nın içerik ve karakter bütünlemesiyle bir edebi eser hüviyetine büründüğünü dile getirerek bu filmin edebiyat dergilerinde yer bulması gerektiğini bize salık veriyor.Beyan Yayınlarından iki eser dikkat çekiyor: Biri “Çevirmen”, diğeri “İnsan ve Peygamber olarak Hz. Muhammed”

Entelektüel Öfke başlığıyla Hüseyin Su’nun “Nuri Pakdil”ve Orkun Elmacıgil imzalı “Allah Aşkı Üzerine Düzensiz Düşünceler”kitaplarının tanıtım yazısıyla derginin mart sayısı sona eriyor.

Yayın Tarihi: 04 Mart 2019 Pazartesi 17:00 Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 23:38
banner25
YORUM EKLE

banner26