Yedi İklim dergisinin 327. sayısı çıktı

Yedi İklim dergisinin Haziran 2017 tarihli 327. sayısı çıktı.

Yedi İklim dergisinin 327. sayısı çıktı

Yedi İklim dergisinin Haziran 2017 tarihli 327. sayısı çıktı.

Osman Bayraktar’ın ''Oruç Zamanı'' başlıklı selamlama yazısı ve Hasan Aycın’ın çizgisiyle açılan dergide şiirleri yayınlanan isimler şöyle: Mustafa Aydoğan, Şakir Kurtulmuş, Ethem Erdoğan, İsmail Söylemez, Yusuf Bilal Aydeniz, İsmail Delihasan, Güven Fatsa, Abdullah Enis Savaş, Zehra Peker… Ayrıca İsmail Söylemez, Sohrab-i Sipihri'nin ''Serüven'' adlı şiirini Farsçadan; Fatma Sevde Ünal, Ralp Waldo Emerson'nın ''Geçmiş'' adlı şiirini İngilizceden; İbrahim Deniz, Kostantin Balmont' un ''Kuğu'' adlı şiirini Rusçadan çeviriyor.

''Gecenin Son Durağı'' adlı öyküsüyle Ali Haydar Haksal açıyor dergide hikaye kapılarını. Nurettin Durman ''Kalfa Aranıyor'', İbrahim Eyibilir ''Sofra'', İsmail Demirel ''Gönle Düşen'', Osman Koca ''Bay Anton'' isimli öyküleriyle dergide yerlerini alırken, Sevgi Korkusuz, Abdülvahap Dirin, Sercan Ceylan, Meral Köse ve Sefa Toprak’ın öyküleri de bu sayıda kendine yer buluyor. Ayrıca Reşide Gürses ise John Collier'den bir hikaye çevirisyle dergide yer alıyor.

Osman Bayraktar işlevsellik ve estetiğin kesişme alanı olarak nitelendirdiği minarelere ''Bacada Ezan Sesi'' adlı denemesiyle değiniyor. Ali Haydar Haksal, geçen sayıdaki ''Tolstoy'un Kilise Hristiyanlığına Karşı Din Arayışı'' adlı incelemesini devam ettiriyor. Dr. Lale Demirtürk ''Dünya Edebiyatı Batı'dan Büyüktür: Küreselleşme, İnsan ve Edebiyat'', Kemal Kahraman ''Hollanda'da Birkaç Gün II'' ve Yakup Şafak ''Mücahidin-i Mevleviyye Kumandanı Veled Çelebi'nin Birinci Dünya Savaşı Yıllarında Suriye-Filistin Cephesinde Tuttuğu Notlar'' adlı incelemeleriyle bu bölümde yerlerini alıyorlar.

Furkan Murat Sağlam, Osman Koca ile yayımlanan son kitabı ''Söz Cangılı'' üzerinden bir söyleşi gerçekleştiriyor.

Yayın Tarihi: 08 Haziran 2017 Perşembe 13:12 Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 13:12
YORUM EKLE

banner19

banner36