Yedi İklim dergisinin 319. sayısı çıktı

Yedi İklim dergisinin Ekim 2016 tarihli 319. sayısı çıktı.

Yedi İklim dergisinin 319. sayısı çıktı

Yedi İklim dergisinin Ekim 2016 tarihli 319. sayısı çıktı.

Osman Bayraktar, sanatçının içinde bulunduğu sosyo-kültürel ortamdan ne kadar etkilendiğini ve bu etkileşimden doğan eserlerde sanatçının söylemek istediği asıl hakikatin ulaşılabilirliğini ‘Edebiyat ve Söylem’ adlı giriş yazısıyla sorguluyor.

Şiir sayfaları usta çizer Hasan Aycın’ın çizimiyle açılıyor. Nihat Hayri Azamat, Osman Serhat, Murat Karacan, İshak Aslan, Hatice Çay, Sulhi Ceylan, Bilal Yavuz, Fatih Budak, Bülent Tokgöz, Fatih Memiş, Muhammed Enis Özel, Harun Yakarer ve Ayşe Adem şiirleriyle dergide yer alan isimler…

Bu sayının öykücüleri ise Ali Haydar Haksal, Osman Koca, Ayşe Yazıcı Yavuz, Ahmet Polatoğlu, Ramazan Taşan, Ayşe Ovalı ve Aynur Dilber…

İnceleme-araştırma sayfalarında Ali Haydar Haksal, öykücülüğü az bilinen, romancılığı ise gölgede kalmış Salahaddin Enis’i “Zaniyeler” adlı romanında metin, mekan, zaman ve karakter analizleriyle derinlemesine inceliyor. ‘Osman Sarı’nın Şiirine Bir Yaklaşım’ adlı yazısıyla Şakir Kurtulmuş, diriliş ırmağında yıkanmış olan Sarı’nın edebiyat ortamına girişi ve beslenmesi üzerine bir yazı kaleme alırken; Leyla Demirtürk ABD tarihinde bütün Amerikan düşünce ve edebiyat eserlerinde kalıcı bir etki bırakan ilk entelektüel hareket olan Aşkıncı Hareketi’ni ’19. Yüzyıl Amerikan Aşkıncı Hareketinde Bireysel ve Toplumsal Dönüşüm: Düşünsel Alan-Art-1-‘ adlı incelemesiyle irdeliyor. Ardından ‘Cahit Zarifoğlu ve Samed Behrengi’nin Çocuk Hikayeleri Üzerine Karşılaştırmalı Bir Yaklaşım’ adlı incelemesiyle Gamze Beşenk, her iki yazarın da ideolojik görüşlerinin farklı olmasına karşın verdikleri ürünlerde aynı üslupta birleştiklerine dikkat çekerken bu iki sanatçının çocuk kitaplarının yetişkinler için de büyük hikmetler içerdiğini belirtiyor.

Bu sayıda Ali Sali ile yapılan bir röportaj da yer alıyor. Sali’nin yazın hayatı ve yeni çıkan “Re Mektupları” adlı şiir kitabı hakkında konuşulurken, Âlim Kahraman Enderun Kitabevi sahibi rahmetli İsmail Özdoğan’la bir anısını kaleme alıyor.

‘Ahlak’a Dair Bir Hikaye’ adlı denemesiyle İdris Güzelyurt’tan sonra Yeni Okumalar Değiniler’de bu ay Ethem Erdoğan ‘Okuma Notları’, Tülay Kale ‘Ressamın Güncesi Ya da Kafeste Yaşamaktan Uyuşmuş Kuşlar Durağı’’ ve Feyza Lezgioğlu ‘İstasyon’ adlı değinileriyle yer alıyor.

 

Yayın Tarihi: 12 Ekim 2016 Çarşamba 10:28 Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2016, 10:28
banner25
YORUM EKLE

banner26