Yedi İklim dergisinin 315. sayısı çıktı

Yedi İklim dergisinin Haziran 2016 tarihli 315. sayısı çıktı.

Yedi İklim dergisinin 315. sayısı çıktı

Kültür, sanat, medeniyet ve edebiyat çizgisinde yoluna devam eden Yedi İklim Dergisi Haziran ayında 315. sayısıyla okurlarını selamlıyor. Gelen kutlu günlere atıfta bulunuyor Osman Bayraktar’ın yazısı. Yazar “Oruçlu Günlerde Zaman İdraki” adlı yazısını “oruçlarınız kutlu olsun” deyip kalpten bir dua ile sonlandırıyor. Bayraktar’ın ardından gönül iklimimize ilk dokunan Mustafa Cemil Efe’nin Hüsn-i Hattı oluyor. Derginin usta şairi Nurettin Durman, “Dilara” adlı şiirinde “umudun olsun mutlaka kalbinde, bir ileri adım olsun önünde mutlaka” diyerek umuda olan inancımızı kaybetmeyelim diye vurgu yapıyor. Mustafa Uçurum “Mutlak Hakikat”, Sulhi Ceylan “Bir Gece Vakti Kadıköy”, Ali Sali “Fatma Begüm’ün Saba Defteri”, Ethem Erdoğan “Hayal Kurdu”, Hüseyin Bektaş “Duyulmamış İsyanlar Ülkesine Çağır Beni”, İsmail Söylemez “Akaranılar Yatağına Suya Yatan Cenin Yakarışları”, Abdurrahman Ekinci “Ölüm Her Yaşamak”, Sümeyye Şeker “Dem”, Hatice Çay “Sevdiğimsin Söyletme Meydanda”, Bahadır Dadak “Birinci Zaman”, Furkan Özüdoğru “Olimpos’ta Mısri Okuyan Derviş” ve Hayrullah Gürdağ “ Yük” adlı şiirleriyle derginin şiir iklimine katkıda bulunuyorlar.

Şiirler arasında bir de Fatma Tanrıkulu’nun Çizgi’sine rastlıyor ve kuşların salıncağında buluyoruz kendimizi.

Ali Haydar Haksal’ın öncülüğünde giriyoruz derginin öykü bölümüne. “Ruhumun İzinde” adlı öyküsünde ilk yolculuğunun kendinde başlayıp yine kendinde bittiğini anlatırken içini döküyor ben’iyle. Bize ruhunun iklimini açıyor Haksal. Usta öykücü Osman Koca “Son Çatak” adlı öyküsüyle Ramazan’da geçen bir hatırasını kendine has kelime ve biçemiyle sunuyor bizlere. Hüznün hakim olduğu öyküde yeni arayışlar içinde buluyoruz Osman Koca’yı. İbrahim Eyibilir ise “Eskimeyen Eski Ramazanlar” adlı öyküsüyle bizi ufak bir Ramazan yolculuğuna çıkarırken özletiyor da aynı zaman da eskimeyen eski Ramazanları. Nuhan Nebi Çam “Ruhum ve İnsanlığım” adlı öyküsünde Hristiyanlık ve Yahudilikten yola çıkarak varıyor İslam’ın Ramazanına. Kalbi bir duayla bitiriyor öyküsünü. Leyla Arsal “Yepyeni Bir Diriliş İçin: Oruç Çağrısı” adlı incelemesiyle bizi Sezai Karakoç’un Samanyolunda Ziyafet adlı oruç yazılarının bulunduğu kitapla, Ali Haydar Haksal’ın Oruç Çağrısı adlı kitaba götürüyor.

Derginin usta şairlerinden Şakir Kurtulmuş ise Serdar Kacır’la şiir üzerine bir söyleşi gerçekleştirmiş. Bilgin Güngör’ün “Bir Edebiyat Nazariyecisi Olarak Akif” adlı incelemesinde Mehmet Akif Ersoy’un Darul Fünun’da verdiği “Edebi Nazariyeler” adlı derslerinde tutulan notları kapsayan bir kitap üzerinde oluyor. Harun Yakarer “Bir Şiir, Dört Şair ve Hazreti Hüseyn” adlı incelemesiyle derin bir şiir atmosferine dahil ediyor bizi. Şadi Kocabaş da “Sali Şiirleri” adlı incelemesiyle Ali Sali’nin şiirlerini irdeliyor. Yüksel Kanar’ın “Bilginin Denetlenmesi: Ansiklopediler”, Kemal Kahraman’ın “Mülteciler ve Şairler II”, Halil Barcena “Alhambra’nın Epigrafi Şairleri” adlı incelemeleri ve Fatma Tanrıkulu’nun düşündüren çizgisiyle kapıyoruz derginin ilk bölümünü.

Derginin ikinci bölümünde Raziye Yıldız, Mehmet Sarı, Fatih Memiş, Leyla Arsal, Muhammed Enis Özel, Harun Yakarer, Bilal Balcı, Adnan Sayım, Ayşe Adem, Mehmet Doruk Kandemir, Eda Fırat, Abdülkadir Sevinç, Hüseyin Çolak, Selim Baki,  Ahmet Polatoğlu, Hatice Ebrar Akbulut, Emrah Kanlıkama, Serpil Tuncer, Sevin Özek, Kübra Çiçek, Hakan Keleş, Hasan Arslan, Nihan Feyza Lezgioğlu, Büşra Seyhan Muhammed Esiroğlu deneme, hikaye, şiir ve çizgileriyle yer alıyor.

Yeni Okumalar Değiniler bölümünde ise “Maçı Kaybettik” kitabını İbrahim Eyibilir tanıtırken, Hatice Çay “Modern Zamanda Leyla Arayışı” adlı incelemesini masaya yatırıyorlar bizler için.

 

Mustafa Yücel

Yayın Tarihi: 02 Haziran 2016 Perşembe 11:34 Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 11:34
YORUM EKLE

banner19

banner36