Yedi İklim dergisi 30 yaşında

Yedi İklim dergisinin Mart 2017 tarihli 324. sayısı çıktı. Dergi bu sayıyla 30 yaşına girdi.

Yedi İklim dergisi 30 yaşında

Yedi İklim dergisinin Mart 2017 tarihli 324. sayısı çıktı. Dergi bu sayıyla 30 yaşına girdi.

“Yedi İklim’in Şiir Boyutu” başlıklı yazısında Osman Bayraktar, dergideki şiir geleneğini anlatıyor. Bayraktar’ın ardından Mustafa Cemil Efe’nin “Hüsn-i Hatt”ı dergide yer alıyor.

Derginin şiir sayfalarında Nihat Hayri Azamat “Seyran”, Osman Serhat Erkekli ve Murat Karacan “Yorgun İnsanlık”, Ali Günvar “4. Kadir”, Yasin Doğru “Firuze”, Bedri Mermutlu “İstanbul Benim Kıyımda”, Ethem Erdoğan “Neşter”, Mehmet Tepe “Halepli Bahçe”, Abdurrahman Ekinci “Bir Dil İki İnsan” ve “Uçmak ve Fiili”, Muhammed Cemal Ünal “İşaret”, Ömer Hatunoğlu “Hayat Daimi Yorgunluk”, Sulhi Ceylan “İbn Arabi Hazretlerine Fısıldama”, Bilal Yavuz “Dehlizler Körfezinden”, İshak Aslan “Adem Güncesi”, Hayrullah Gürdağ “Sevildiğimi Biliyorum”, Hakkı Aytaç “Cennet Nene”, Fatih Memiş “Nerede Kaldı Uzak”, Mehmet Zahit Eren “Sine” ve “Sonrasız Bir Örtü”, Ayşe Adem “Serçenin Doğum Günü”, Yusuf Bilal Aydeniz “Metafiziğin Burcunda”, İlhan Kurt “İşgal”, Ahmet Avcı “Dikensiz Gülün Suretlerdeki Sancılı İzdüşümü”, Erva Aktaş Kılıç “Bir Gergefi Dokurken Çocuklar”, Fatih Şener “Ey Zülal”, Zeynep Seyyah Ak “Simyam ve Yarım Asır”, Zehra Peker “Kara Çocuk Bu Rüyayı Terk Etme” başlıklı şiirleriyle yer alıyor.

Hasan Aycın’ın bir çizgisinin de yer aldığı derginin öykü sayfaları Osman Koca’nın “Yediveren” başlıklı öyküsüyle açılıyor. Dursun Ali Sazkaya “Tepede Bekleyen Çocuk”, İsmail Demirel “Roman Müsveddesi”, Nurettin Durman “Perdeleri Kışkırtan Rüzgar” başlıklı öyküleriyle derginin bu sayısına katkı veren öykücülerden birkaçı…

Osman Bayraktar’ın “Diriliş Düşüncesinin Sistematik Yanı”, Mahmut Babacan’ın “Prof. Dr. Ömer Faruk Akün’ün Ders Notları: Ahmet Haşim-1”, Bilgin Güngör’ün “Eleştiri Alanında Bir Üretici Aydın: Tim Parks”, İbrahim Coşkun’un “Batı’nın Sol Yüzü Kominizm Eleştirisi: Gagaringrad”, Nesrin Karavar’ın Halil Barcena’dan çevirdiği “Çağdaş Arap Edebiyatında Boğa Güreşi”, Reşide Gürses’in Warner Sylvia Townsend’den çevirdiği “Zümrüdü Anka” ve Halim Öznurhan’ın Muhammed Abdulbari’den çevirdiği “Yanılgı” başlıklı incelemeler Yedi İklim’in 324. sayısında yer alan bazı yazılar…

Derginin bu sayısında Ömer Hatunoğlu, Alaattin Karaca ile İkinci Yeni şiiri üzerine bir röportaj yapmış.

Furkan Murat Sağlam’ın “Bir Umman Masalı” başlıklı gezi yazısı ve çeşitli kitaplara dair yazılar da Yedi İklim’in bu sayısında kendine yer buluyor.

Yayın Tarihi: 28 Şubat 2017 Salı 14:45 Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2017, 14:45
YORUM EKLE

banner19

banner36