Yedi İklim 366. sayısı (Eylül 2020) çıktı!

Derginin bu ayki sayfaları Osman Bayraktar’ın bazı gerçekleri ele alarak gündeme dair yorum ve ikazlarda bulunduğu “Sıkışma Hâli” başlıklı yazısıyla açılıyor.

Yedi İklim 366. sayısı (Eylül 2020) çıktı!

Yedi İklim 366. sayısı (Eylül 2020) ile birlikte otuz dördüncü cildini geride bırakmış oluyor. Derginin bu ayki sayfaları Osman Bayraktar’ın bazı gerçekleri ele alarak gündeme dair yorum ve ikazlarda bulunduğu “Sıkışma Hâli” başlıklı yazısıyla açılıyor. Bayraktar bu yazıda, “bir milletin toprağın altında veya üstünde ekonomik bir değere sahip olması, onun için büyük bir nimet olabildiği gibi işgal ve sömürülmesine davetiye de olabilir. İslâm coğrafyasının birçok yerinde yaşanan budur.” diyor. Mustafa Cemil Efe’nin hüsn-i hattı ile usta çizer Hasan Aycın ve Raziye Yıldız’ın çizgilerinin bulunduğunu gördüğümüz sayıda, Mehmet Özger poetik yazılarına kaldığı yerden devam ediyor.

   Özger bu ayki yazısında “Şiirde Bağlam” konusunu ele alıyor. Bir şiirin başarısını, uzun ya da kısa olmasına değil; şairin bağlamdan çıkmamasına bağlı olduğunu vurguluyor.

“Kitabu Mesalihi’l Müslimin ve Menafi’il Mü’minin”

   Osman Bayraktar, Osmanlı toplumunda görülen sorunları, ilmiye sınıfına mensup olmakla birlikte on yedinci yüzyılda yaşamış olduğuna emin olduğumuz; fakat kaynaklardan adına ulaşamadığımız bir Osmanlı aydının, halkın günlük problemlerini çözmeye yönelik önerilerde bulunduğu “Kitabu Mesalihi’l Müslimin ve Menafi’il Mü’minin” adlı kitabı üzerinden irdeliyor.

   Mehmet Yılmaz, Nerval’in “Rüya ve Yaşam” adlı kitabının Türk edebiyatını nasıl etkilediğini Tanpınar ve Yahya Kemal gibi şairlerden seçtiği dize örnekleri ile gözler önüne seriyor. Ali Haydar Haksal “Kendimle Konuşmalar” adlı yazı serisine bu ay da kaldığı yerden devam ediyor. Zehra Dumlupınar, uzun bir aradan sonra tekrardan ibadete açılan Ayasofya Cami’nin en az cami kadar güzel olan kütüphanesine dair gözlemlerini aktarırken Ethem Erdoğan Üzeyir Sali şiiri üzerine, İbrahim Eryiğit ise Tayyib Atmaca şiiri üzerine olan düşüncelerini okuyucularla paylaşıyor. Süleyman Sahra “Karia Kıraati” adlı yazısıyla bu ay dergiye katkıda bulunan bir başka isim.

   Yedi İklim her zaman olduğu gibi bu sayı da sayfalarını şiire açıyor. Faruk Uysal’ın Edgan Allen Poe’dan, Dr. Nasrin Zabeti Miandoab’ın Gerus Abdü’l Melekiyan’dan Türkçeye çevirdiği iki şiirin yanında bu ay Yedi İklim’e şiirleriyle katkıda bulunan isimler: Ahmet Yücel, Nurettin Durman, Nihat Hayri Azamat, Cengizhan Konuş, Sümeyye Şeker, Hatice Çay, Eyyüp Akyüz, Ali Haydar Haksal, Burhan Özdin, Ahmet Edip Başaran, Metin Kaplan, Hikmet Dündar, Mukadder Uçar Beyoğlu, Abdurrahman Ekinci, Abdullah Yalın Karadağ, Uğurcan Güler ve Esma Şekerci.

   Osman Koca, İsmail Demirel, Ömer Torlak ve Şeyda Eroğlu bu ay Yedi İklim’de öyküleri ile yer alan isimler.

“Üzülme Hepimiz Gitmeye Geldik…”

   Yedi İklim, bu ay, genç yaşta kaybettiğimiz ve birçok insana rehber olmuş Asım Gültekin’i, bir dosya ile rahmetle anıyor. Dosya, Ahmet Edip Başaran’ın Asım Gültekin’e ithaf ettiği “Siperde Diri Bir Ürperti” adlı şiiri ile başlıyor. Mehmet Özger, hız çağında modern bir derviş olarak tanımladığı Asım Gültekin’in yaşarken edebiyat camiasında adeta Fethi Gemuhluoğlu misyonunu üstlendiğini ve Gültekin’in, kendisinden geriye eserleri ile birlikte yetiştirdiği insanlar bıraktığını söylüyor.

   Zeki Bulduk, “Arkadaş” başlıklı yazısında, Asım Gültekin’in güzelliklere kayıtsız kalamadığını imlerken, Helim Dur, “Size Asım Diye Birini Anlatacağım Ey İnsanlar” başlığında kaleme aldığı yazıda, Gültekin’le olan samimi arkadaşlığının yanında Gültekin’in, hiçbir zaman ödün vermediği inanç ve kişiliğinden uzunca bahsederken kendini teselli edercesine ekliyor: “Üzülme, hepimiz gitmeye geldik…” Enes Batman, Asım Gültekin’in ölümünün yarattığı etkiyi kelimelerle buluşturuyor.

   Hikmet Dündar, derginin bu ayki “değiniler” kısmında Metin Kaplan’ın “Bitti Bitecek Derken” Müştehir Karakaya’nın “Araf Şiirleri” ve Bilal Kemikli’nin “Kıyıya Vuran Deniz” adlı şiir kitapları üzerine yeni yaklaşımlarda bulunuyor.

Yayın Tarihi: 04 Eylül 2020 Cuma 17:30
YORUM EKLE

banner19

banner36