Yedi Eklim dergisinin Mayıs sayısı çıktı

2020 Mayıs sayısıyla Yedi İklim raflardaki yerini aldı.

Yedi Eklim dergisinin Mayıs sayısı çıktı

Dergiler, her şeyden evvel birer ortamdır. Farklı edebi yönelimleri olan; farklı okumalara, birikimlere ve tecrübelere sahip değişik yaş gruplarından, yol almış veya yolun başındaki isimlerin bir araya geldiği mecralar... Nitelikli metinleri okuyucuya ulaştırma kaygısında ve gayretinde olmalarının yanı sıra yeni isimlere de fırsat verme, onları bu maceraya teşvik etme amacıyla bazı riskleri de göze almak durumdadırlar. Aksi halde aynı isimlerin yazıp durduğu kemikleşmiş bir kadroya sahip, ömrü de o isimlerin edebi ömürleri nispetinde olan dergilerden olmaması işten bile değildir. Bu bağlamdaki rüştünü ispat etmiş olan Yedi İklim dergisinin yolculuğu şairin de dediği gibi “Bir iç kanama gibi derinden ve sessiz” devam ediyor. Mayıs 2020 sayısıyla 362.kez okuyucularıyla buluşan Yedi İklim bir gelenek olarak giriş yazısıyla karşılıyor okurlarını. “Maskeli Günlerde Oruç” başlığını taşıyan yazı insanlığın hayatını alt üst eden koronavirüsün Ramazan ayına denk gelişiyle hepimiz için itikafa çekilme noktasında önemli bir vesile olduğunu bildiriyor. İlerleyen sayfalarda her bakanda kendine ait bir yer edinen, her bireyde kendine özgü bir karşılığı ve kıymeti olan Hasan Aycın çizgisi görülüyor. Bu sayısının şairleri ise şu şekilde: “İçerde Yaz” şiiriyle Arif Ay, “Ve İsfahan’dan Atlılar Geçerdi” şiiriyle Hatice Çay, “En sondan Başlamaktır” şiiriyle Hasan Selami Binay, “Pandemi” şiiriyle Abdurrahman Ekinci,  “Biz Seninle Şakir Abi” şiiriyle Özcan Ünlü, “Oruç Geceleri” şiiriyle Mustafa Aydoğan, “Çile” Şiiriyle Eyüp Akyüz, “Yük” şiiriyle Serdar Kacır, “Sormaca” şiiriyle Nureddin Durman, “Gürültüden Gürültüye Göç” şiiriyle Abdullah Yalın Karadağ, “Sonra Söyleyeceklerim” şiiriyle Aykağan Yüce, “Gitme” şiiriyle Hikmet Dündar, “Çığlık” şiiriyle Sulhi Ceylan, “Kendi Yarasına Yolcu” şiiriyle Emrehan Parlak, “Uzak Ölümsüz Anılar” şiiriyle Metin Arpacı, “Muhatabını Arayan Şiir” isimli şiiryle Ayşe Altınbaş ve Oğuz Kalamış, Ethem Erdoğan, Berna Yurtseven, Mukadder Uçar Beyoğlu, İlker Telli, Bahar Gökbarman, Merve Kandal, Yasemin Ateş, Adem Efe, Serhat Ölçer. Ayrıca Ebru Kazan çevirisiyle Victor Hugo’nun “Yarın, Şafaktan Sonra” isimli şiiri de yer alıyor.

Düz yazıda ise Mehmet Özger poetik yazılarına “Şiirde Ses ve Anlam” başlıklı metniyle devam ederken Osman Bayraktar da “Bir milletin Tahayyülü Olarak Battal Gazi Destanı” yazısıyla Battal Gazi Destanı nezdinde destanların, anlatıların, şifahi kültürün toplumsal hafızadaki önemine dikkat çekiyor. Osman Koca Ömer Seyfettin’in Efruz Beyi’i üzerine kapsamlı bir çalışma yaparken Eren Buğdaycı da Dostoyevski’nin Budala’sındaki otobiyografik yönleri irdeliyor. Servet Yalçın ile Adem Efe “Sirk Sözcüğü Üzerine Dil Köken Bilimsel Bir İnceleme”, Mustafa Sarı “Benim Elim Değil Fatıma Anamızın Elleri”, Hikmet Dündar “Bilgi ve Ahlak”, Enes Güllü “Dördüncü İklimden Haberler-I”, Yusuf Yazar “Tudelalı Haham Benyamin’in Seyahatnamasi” isimli yazılarıyla katkıda bulunuyorlar. Ali Haydar Haksal ise “Rus Halkının İnancı ve Tolstoy’un Bakışı” başlıklı Tolstoy’un kiliseyle olan hesaplaşmasını içeren yazısıyla inceleme, “Kendimle konuşmalar” başlıklı yazısıyla günce, “Aşk Dili”yle şiir türünde eserler veriyor. 

Bu sayının öyküleri ise “Korona Günleri”yle Osman Koca, “Karanlığın İçi”yle Ömer Torlak, “Engelsiz Sevmek”le Elif Çeker, “Bana Yaşamayı Öğretmediler”le Şifanur Şahintepeden...

Derginin son kısmı Yeni Okumalar / Değiniler bölümünde Cihangir Berk “Ağustos Böceği Bir Meşaledir”, Uğurcan Güler “Edebiyat Ortamı Şiir Yıllığı 2020”, Aykağan Yüce “Hamlet ya da Hekuba ‘VBKY’de Bir Cinayetin analitik Çözümlemesi” başlıklı yazılarıyla yer alıyor. 

Müntekim Yalınız

               

Yayın Tarihi: 09 Mayıs 2020 Cumartesi 15:41
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26