Yazarlık hikayelerini anlattılar

Hüzeyme Yeşim Koçak, Kazım Öztürk ve Ömer Lütfi Ersöz Konya'da kendi yazarlık hikayelerini anlattılar.

Yazarlık hikayelerini anlattılar

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi’nin bu haftaki programında “Yazarlık Hikâyem” konuşuldu. Konyalı yazarlardan Hüzeyme Yeşim Koçak, Kazım Öztürk ve Ömer Lütfi Ersöz’ün katıldığı “Yazarlık Hikâyem” konulu programda yazarlar kendi yazarlık hikâyelerini anlattılar. Programa TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu'nun yanı sıra eski Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Halil Ürün, Eğitim-Bir-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Metin, Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Konya Fikir ve Kültür Adamları Derneği Başkanı Seyit Küçükbezirci, Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kazım Ürün, Konya İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar ve ilgililer katıldı.

“İnsan var oldukça yazacak ve yazılacaktır”, “Kurguda da olsa kötülüğü öldürmeyi seviyorum” diyen Hüzeyme Yeşim Koçak, hüzünlü çocuklukların, yeteneklerin, aile dramlarının, yalnızlığın verdiği itilmişliğin, hayatın çalkantılarının, kırılma dönemlerinin, yaşamanın tadının, sosyal değişimlerin, savaşların, kavgaların, iç dünyadaki iniş ve çıkışların yazarlık için önemli sebepler olduğunun altını çizdi. Yazarlığa imam hatip lisesi yıllarında İslâm’ın İlk Emri Oku mecmuasında başladığını ifade eden Kazım Öztürk, gazetelerde köşe yazarlığının ise öğretmenlik yıllarında bir gazeteden gelen teklif üzerine başladığını söyledi. Ömer Lütfi Ersöz ise yetişmiş olduğu ortamların, ailesinin ve akrabalarının yazar olmasında etkili olduğunu ve Mehmet Akif Ersoy’dan, Necip Fazıl Kısakürek’ten çok etkilendiğini belirtti.

Program sonunda konuşmacılara günün anısına katılım belgelerini takdim eden eski Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Doç. Dr. Halil Ürün de, “Okuyan yazar, yazan da okur. Okumayla yazma birbirinin ikizi gibidir, ikisi birbirini tetikler. Yazarlarımızın geride bırakacakları bir sadaka-i cariyeleri var. Önceki yazarlardan nasıl etkilenmiş isek bu yazarlarımızdan da gelecek nesiller etkileneceklerdir. Bu sevda bitmeyecektir” dedi. TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu da Halil Ürün’e ve yazarlara TYB’ye ve Konya'ya ve ülke kültür-sanatına olan katkılarından dolayı teşekkür etti.   

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2015, 15:04
YORUM EKLE

banner19