Yazarlar Eskişehir'deki okullarda

Yazarlar Okullarda projesinin Eskişehir’deki ilk basmağı Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından yapıldı.

Yazarlar Eskişehir'deki okullarda

Eskişehir Yazarlar Okullarda projesinin ilk basmağı 31 Mayıs 2013 Cuma günü  Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan törenle başlatıldı. Projenin açılışı Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından yapıldı.

Eskişehir ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin işbirliğiyle ve Odunpazarı Belediyesinin desteğiyle hazırlanan Yazarlar Okullarda Eskişehir projesine il dışından 8, Eskişehir’den ise 6 olmak üzere toplam 14 yazar katıldı.

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Arif Dede konuşmasında, Eskişehir’in çifte başkentlik unvanıyla, sırasıyla Türkiye öğrenci Meclis Toplantısı,81 ilin temsilci öğretmenlerinin, Türk Dünyası Çocuk Oyunları Şenliği kapsamında şehrimize gelen öğrencilerin ağırlandığını ve şimdi de Yazarlar okullarda projesinin uygulanmaya konduğunu, işbirliği için İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğüne, katkılarından dolayı da Odunpazarı Belediyesine teşekkür etti.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise “Yazarlar Okullarda Projesi”nin geçmişini ve nasıl şekillenerek bugünlere kadar geldiğini anlattı.

Programa katılan yazarlardan Haydar Ergülen, Ayşe Sarısayın, Melike Günyüz, Müge İplikçi, Sadık Yalsızuçanlar, Fatih Erdoğan, Yalvaç Ural, Mevlana İdris ve Mustafa Özçelik katılımcılara hitaben kısa birer konuşma yaptılar.

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, toplumun yazarlara olan sevgisine ve ihtiyacına vurgu yaparken, “İyi ki yeryüzünden şairler, yazarlar sanatçılar ve sanatkârlar gelip geçiyorlar, aksi halde bu dünyada nasıl yaşanabilirdi” şeklinde konuştu.

Vali Güngör Azim Tuna ise konuşmasında, toplumda okuma kültürünün yaygınlaştırılmasını çok önemsediğini belirterek, “Özellikle eğitim kurumlarımızda gençlerimize bu alışkanlığın şimdiden kazandırılması çok önemli, Bin yılı aşkın medeniyetimizde gençlerin kendilerine rol model olarak alabilecekleri sayısız gönül erini tanımaları gerektiğini” söyleyerek sözlerine şöyle devam etti.  “Bu kapıya kim gelirse inancını sormayın ve ekmeğini verin. Zira Allah katında ruh taşıyan herkes bu kapıda ekmeğe layıktır’ diyen Hasan Harakani, Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli gibi büyük değerlerimizi okumadan, bize rol model olacak yazarlarımızdan öğrenmeden nasıl onları tanıyabiliriz? Bize sevmeyi, insanı sevmeyi öğreten onlar. Bizim bugün birbirimizi daha çok sevmeye ihtiyacımız var. Bunu da bize rol model olacak yazarlarımızdan öğreneceğiz.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı konuşmalarında yazarlara proje kapsamında okullara gerçekleştirdikleri ziyaretler için teşekkür ederek kendi öğrencilik yıllarından hatıralar anlatarak yazarların gittikleri okullarda bırakacakları izlerden örnekler verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı öğrencilik senelerinden bir hatırasını anlatırken, “Bir öğretmen çok şeyi değiştirebilir. Bir öğretmen çok şey yapabilir” dedi.

İstanbul’da başlatılan bu proje Anadolu’da bulunan diğer illere de yayılmaya başlaması oldukça sevindirici bir gelişme. Tüm kurumlarda bu tür örnek uygulamaların yaygınlaşması ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesi açısından bir motor görevi üstlenecektir.

 

Mesut Doğan haber verdi

Yayın Tarihi: 13 Haziran 2013 Perşembe 23:43 Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2013, 23:43
banner25
YORUM EKLE

banner26