Yazar Aytekin'in ilk öykü kitabı çıkıyor

Yazar Osman Aytekin’in “Harman Zamanı” isimli öykü kitabı yakında çıkıyor.

Yazar Aytekin'in ilk öykü kitabı çıkıyor

Yazar Osman Aytekin’in “Harman Zamanı” isimli öykü kitabı yakında çıkıyor.

Yazar Aytekin’in üç yıl aradan sonra yeni kitabı piyasada olacak. Orta Anadolu yaşamından kesitlerin sunulduğu öyküleri Roza Yayınları arasında çıkacak.

Yazar Aytekin’in ilk öykü kitabı Harman Zamanı’nda yirmi iki öykü yer alıyor. Bu öykülerde eğitim, memleket sevgisi, toplumsal hayat, Anadolu insanının acıları, sevinçleri, aşk ve sevgileri anlatılıyor. Yazar, yaşanmış olay ve durumlardan hareketle yaşayan, duru, sade ve güzel bir Türkçeyle kaleme aldığı öykülerde; “Harman Zamanı”, “Hayatı Değiştiren Ölümler”, “Kısmetse dönerim”, “Ölüp Ölüp Dirilen Adam”, “4Meçhul Şahıslar Ve Vaka-i Adiyeden Biri”, “Yıkım”, “Hülya Kuaförü” ve “Taşlıbel Cinayeti” gibi öykülerinde toplumsal hayatı ele alarak irdeliyor. Yazar, cemiyet hayatının büyük yara aldığı ve çözülmenin yaşandığı durumları “Yıkım” öyküsünde ele alırken “Güzellikler İçinde Giden Adam”, “Kırk Denizlerde Sandalda Bir Yürek” isimli öykülerde umuda yolculuk, “Ah Öğretmenim”, 257 Sinan Arkadaşım” öykülerinde de geleceğe yönelik azim ve heyecanını okuyuculara yaşatmayı hedefliyor.

İnsanların dramlarını “Hülya Kuaförü” ve “Hayatı Değiştiren Ölümler”, “Kısmetse Dönerim” isimli öykülerinde gözler önüne seren yazar; “Bizim Murtaza”da kaygısız tipik bir Anadolu insanını anlatırken,”Ölüp Ölüp Dirilen Adam”da gazeteciliğin verdiği deneyimi esprili bir biçimde aktardığı görülüyor. “Filiz Kız”, Bir Sevda Tutulması” ve “Televizyon Çöpçatanlığı” isimli hikâyelerinde ise tatlı, esprili bir yol izlediği görülüyor.

Aytekin’in Harman Zamanı isimli ilk öykü kitabında ayrıca ideolojik düşüncelere inat yüreğinde aşkı yaşatma çabası içinde bulunan insanların samimi duygularına da kapılar aralıyor.

Derinkuyulu Yazar’ın bugüne kadar yayınlanmış biri çizgi roman biri de araştırma – inceleme olmak üzere edebi konularda dört kitabı bulunuyor. Bu kitaplar; 1.Nefesimiz Gül Bahçesi (edebi incelemeler- 2000), 2. Ozan’ın Şairliği (şiir tahlilleri-2002), 3.Dünden Bugüne Derinkuyu (araştırma – inceleme- 2006) 4. Gülbaba ve IV.Murat (Çizgi roman-2009, renkli 2010)

 

Yüsra Dal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2012, 22:22
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13