Yavuz'un kabri başındayız!

Gençler Yavuz Sultan Selim'i kabri başında fatihalarla anacak!

Yavuz'un kabri başındayız!

Osmanlı Devleti’nin 9. padişahı Yavuz Sultan Selim Han, 26 Eylül 2010 Pazar günü saat 13.30’da vefatının 490. yıldönümünde Fatih – Yavuz Selim Cami yanındaki türbesinde Tarihine Sahip Çıkanlar Platformu’nun düzenleyeceği bir programla anılacak.

1512 – 1520 yılları arasında Osmanlı Devleti’nin 9. padişahı olarak hizmet eden, tarihçilerin ittifak ettiği şekilde 8 yıllık saltanatı boyunca adeta 80 yıllık icraatlara imza atan Yavuz Sultan Selim Han, vefatının 490. yıldönümünde Üniversite öğrencilerinin ve sevenlerinin buluşacağı bir programda anılacak. program-afişi.JPG

Program hakkında bilgi veren Platform Başkanı İbrahim Akkurt: “Anma programlarımız ile gençliğimizin, özellikle yeni yetişen nesilin tarihimizdeki şahsiyetleri doğru bir şekilde tanımasını ve tarihimizi sahiplenmelerini hedeflemekteyiz. Programımıza çeşitli üniversitelerin öğrenci topluluklarının yanı sıra tarih ve kültürümüze hizmet için çalışan çeşitli gruplar da destek vermektedir. Tarihine sahip çıkan tüm vatandaşlarımızı anma programımıza bekliyoruz” dedi. Anma programı; 26 Eylül Pazar günü 13.30’da Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlanacak. Programda, Yavuz Sultan Selim Han’ı, dönemini, eserlerini ve icraatlarını anlatan konuşmalar yapılacak. Şiir okunması ve yapılan hatim duasının ardından, Yavuz Sultan Selim Han’ı anlatan kitapçıkların dağıtımı ve yapılacak ikram ile programın son bulması bekleniyor. Anma programına Üniversite öğrencilerininü Osmanlı Hanedanı mensuplarının ve çok sayıda seveninin katılması bekleniyor.

Yavuz Sultan Selim Han, 1512 – 1520 yılları arasında 8 yıl padişahlık yaptıktan sonra 22 Eylül 1520 tarihinde vefat etmiş ve oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Fatih’teki Yavuz Selim Cami yanındaki türbesinde medfun bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2010, 20:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26