Yaşamak öldürür insanı!

Necmettin Evci’nin, Yaşamak Öldürür Beni adlı kitabı her birimizi, düşünce dünyasında bir yolculuğa, zihin egzersizleri yapmaya davet ediyor.

Yaşamak öldürür  insanı!

Necmettin Evci, Ay Vakti’nde uzun yıllar Öykü ve düşünce yazıları yayınlanan usta bir kalem. Ay Vakti yeni imzaları okurla buluşturmaya devam ederken, Yaşamak Öldürür Beni her birimizi, düşünce dünyasında bir yolculuğa, zihin egzersizleri yapmaya davet ediyor.

Sorun, düşünmenin bir hak olduğunu söylemekle başlıyor. Şimdi “Düşünmek bir hak değildir” deseniz; o çokbilmiş, ilerici entelektüel takımı hemen gürültü koparır. “Nasıl olur, düşünce en temel insan hakkıdır” diye, ilkokulda, çocuklara yazdırılan kompozisyon seviyesinden öte gitmeyen basmakalıp laflarla, karşınıza çıkarlar. Onların hak olarak kabul ettikleri ve daha da önemlisi hak verdikleri, haklı gördükleri düşünce koşullandıkları doğmalarının propagandasını yapan düşüncelerdir. O doğmalara karşı olan düşüncelere sadece sınır çizilmez, ayrıca cezalandırılır da. Muhtelif ve muhalif düşünceler üstelik aklın ve insanın özgürlüğü adına, ortadan kaldırılmak istenir. Buna kendi aydın tayfamızdan çokça örnek bulmakta zorlanmazsınız. Bu örnekleri başka bir yazıda konu etmiştim. Şimdilik sadece bir alıntıyı sizinle paylaşayım. “Düşünce Özgürlüğü Çıkmazı” adlı eserinde M. Emin Değer şöyle söylüyor. “Kemalist rejim, tüm düşünce özgürlüğünü değil, karşı devrimci düşüncelerin özgürlüğünü ortadan kaldırmıştır” Bu söze ne buyurulur? Dünyada hangi rejim veya doktrin kendi kendini ortadan kaldırmıştır? Şimdi lâf mı bu? Yazar biraz da sahiplenerek “Biz özgürlüğü ancak kendimiz, kendi düşüncemiz için kabul ederiz. Karşı gördüklerimizi ortadan kaldırırız” diyor. Ayrıca toplumu zorla görüşlerini kabul etmeye zorladıklarını da itiraf etmiş oluyor. Dikkat edin, Kemalist rejim kendisine karşı olanları ortadan kaldırıyormuş? İfade önemli. “Yasaklama, sınırlama” değil, doğrudan “ortadan kaldırma” Buradan giderek konuyu daha da genelleştirirsek; zaten düşünceyi sınırlayanların hep beşeri otoriteler olduğu görülecektir. Doğal olarak bunları ideolojik ve iktidar saikleri ile yapmışlardır. “Allah eğer insanın düşüncesine bir sınır koyacak olsaydı, O’nu kimse engelleyemezdi. Lakin gücünün yettiği bir alanda insan düşünce üretebilir, hayır ve şerre yönelebilir. Zaten düşünceye şerh koyanlar, engel olanlar, sınırlama getirmeye çalışanlar, hep bizim gibi insanlardı.”

Size düşünce hakkı ve özgürlüğü, hâkim paradigmayı savunmanız karşılığı verilmiş olmasın? Resmi veya hâkim ideolojiyi savunma hakkınız ve özgürlüğünüz sonuna kadar vardır. Çoğu düzen bozucu diğer düşünceler ise şiddetle bastırılır. Onlar için, ne bir hak, ne bir özgürlük söz konusudur. “

Düşünce Yere Düşünce’yi okumalıyız. Evci bir kapı aralıyor. Hepimizi düşünmeye davet ediyor.

İsteme Adresi: Ay Vakti
Adres: Adres: Selami Ali Efendi Cad. No: 27/5 Üsküdar İSTANBUL
E-Posta: ayvakti@ayvakti.net Tel: (216) 341 11 66   -    0532 472 63 42

 

Faik Öcal tavsiye etti

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2012, 08:26
YORUM EKLE

banner19

banner13