Yapı Kredi Yayınları'ndan 3 yeni marka eser

Yapı Kredi Yayınları'nın Mart ayına özel yayımladığı seçkisinde 3 yeni eser bulunuyor.

Yapı Kredi Yayınları'ndan 3 yeni marka eser

GÜNLÜK (1887-1925) 1.CİLT

Fransız edebiyatının usta kalemi André Gide’in kurmaca yapıtlarının önüne geçen devasa eseri, neredeyse 60 seneye yayılan bir yazma eyleminin ürünü olan “Günlükler”nin ilk cildi, ilk kez eksiksiz olarak Türkçede…

Şimdi üç aylık kuraklıktan sonra fırtına. Yağmuru bir gösteri gibi izlemek için eve döndüm. Gördüğüm şeyi betimlemeyi sevmiyorum artık; işin tadını kaçırıyor. Yalnızca bakmayı daha çok seviyor, böylece hiçbir şeyi kaçırmadığımı, her görüntünün ona gereksinim duyduğum anda yeniden ortaya çıkacağını biliyorum. Bunun tadını daha da çok çıkarmak isterdim. Kısa süre içinde, farklı farklı yaşam biçimlerini tanımak, her birinde bir başkasının özlemiyle kabaran kaygıyı bulmak istiyorum.

“Dar Kapı”dan içeri girin, “Pastoral Senfoni”nin ezgilerini dinleyin, “Dünya Nimetleri”nden yararlanın, “Kalpazanlar”ın masasına oturun; Günlük’ü okuyun...

“Kendini en iyi incelemiş olan adam. Bunun için de en önemli eseri, bence Journal’i, güncesidir.” -Nurullah Ataç

Günlük (1887-1925) 1.Cilt
Yazar: André Gide

Çeviren: Orçun Türkay

Editör: Korkut Erdur

Sayfa: 1528

SABİT FİKİR

Paul Valéry en eski yazınsal biçem olan diyalogdan hareketle, zihinsel bir “büyük patlama”nın ürünü bir metin ortaya koyuyor. SABİT FİKİR birbirini yadsıyan, besleyen, çürüten, doğuran konuşmalardan örülü bir kitap, bir anlamda Valéry’nin denizde taş sektirme egzersizleri.

Sabit Fikir Valéry’nin düşünce dünyasının ve ilgi alanlarının nerelere uzanacağının kısa bir özeti.

“Büyük acıların pençesindeydim; çok etkin ve çok şiddetli kimi düşünceler zihnimden ve dünyamdan geriye kalan her şeyi perişan ediyordu. Hiçbir şeyle oyalanamıyor, sonunda kendimi daha da kaybederek acıma geri dönüyordum.

Buna, kendimi zihinsel, yani unutulmaya mahkûm şeyler tarafından yenilmiş hissetmenin keder ve utancı da ekleniyordu. Belirli bir nedeni olan bir düşüncenin verdiği acı, doğası gereği, aynı düşünceyi sürdürür, oradan çoğalır, sürer durur, güçlenir.”

Sabit Fikir
Yazar: Paul Valéry

Çeviren: Hanife Güven

Editör: Korkut Erdur

BİRDENBİRE İSTANBUL

Selçuk Demirel’den bir İstanbul kitabı

Beyoğlu, Pera, Boğaziçi, Galata ve Galata Kulesi ve diğer bütün güzellikleriyle şiir kent İstanbul’a adanmış bir çalışma.

 Birdenbire İstanbul Selçuk Demirel'in çizimlerinde her zaman ayrı bir yeri olan İstanbul'u şairler eşliğinde dolaşmak isteyenler için, tam bir edebi ve görsel şölen vaat ediyor.

“İstanbul’da İstanbulluyum diyecek kadar uzun bir süre yaşamadım.

Her seferinde biraz daha fazla kalmak isteğiyle gelip gittim.

Bu yüzden bir kentte yaşarken ister istemez içine düştüğümüz kanıksamak, bir kente alışmak ve körleşmek İstanbul’la benim aramda söz konusu olmadı.

 

İstanbul’a her gelişim bir sevgiliyle buluşmanın sevincidir. Bu yüzden de İstanbul’da geçirdiğim zamanların benim için ayrı bir önemi vardır.

Ayrılırken de kim bilir bir daha ne zaman buluşabileceğiz sevgili diye düşündüğüm bir kent İstanbul.

 İs-tan-bul’u hecelemek bile sihirli bir kelimeyi tekrarlamak gibi bir şey!

Bu kitaptaki resimlerin hepsini İstanbul’un çok uzağında, Paris’te çizdim boyadım

Bu yüzden sevgi ve hasret dolu resimlerdir.

Bu çalışmalarıma İstanbul tutkunu yazarlar ve şairler de eşlik etti. Böylelikle ortaya Birdenbire İstanbul kitabı çıktı.”

Selçuk Demirel

Birdenbire İstanbul
Yazar: Selçuk Demirel

Editör: Korkut Erdur

Yayın Tarihi: 23 Mart 2022 Çarşamba 12:30
YORUM EKLE

banner19

banner36