Yanıkkapı Çeşmesi'nin restorasyon ihalesi yeniden yapılacak

Mimar Sinan’ın eseri olan Beyoğlu Karaköy’deki 450 yıllık Yanıkkapı Çeşmesi restorasyonunda yaşanan problemler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi harekete geçerek adli ve idari işlem başlattı.

Yanıkkapı Çeşmesi'nin restorasyon ihalesi yeniden yapılacak

1 Aralık 2018 tarihinde Yanıkkapı Çeşmesi'nde restorasyon çalışmalarına başlandı. Ancak çalışma bir skandalla kamuoyunun gündemine geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonuna başlanan, Sokollu Mehmed Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Yanıkkapı Çeşmesi'nin bir bölümü geçtiğimiz günlerde ihaleyi alan firma çalışanı ve şantiye sorumlusunun da aralarında bulunduğu 3 kişi tarafından levye ve çekiç darbeleriyle yıkıldı. Mahalle sakinleri durumu polise bildirdi. Çalışmalar savcılık kararıyla durduruldu.

İBB Kültür Varlıkları Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü teknik elemanları da 2 Eylül günü yaptığı incelemede çeşmenin kuzeybatı cephesinde duvarın bir bölümü ile hazne tonozunun bir bölümünün yıkıldığını, yıkılan kısımların sac levha ile kapatıldığını, Abdussalah Sokaktaki duvarının bir bölümün metal paravanla kapatıldığını tespit etti. İBB'nin kurumsal kimliği ile bağdaşmayan, İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları onaylı projeye uygun olmayan kusurlu çalışma durdurularak söz konusu uygulama ile ilgili adli ve idari işlemler başlatıldı.

Yayın Tarihi: 08 Eylül 2019 Pazar 02:00 Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 23:28
banner25
YORUM EKLE

banner26