“Yakın Gelecek” söyleşisi TYB İstanbul’da yapıldı

Şafak Çelik’in yönetiminde gerçekleşen programın ilkinde, şair Ali Seyyah ve Adem Yazıcı konuşmacı olarak yer aldı.

“Yakın Gelecek” söyleşisi TYB İstanbul’da yapıldı

Günümüz edebiyatçılarının gözünden öznel ve nesnel edebiyat değerlendirmelerine kapı aralayan “Yakın Gelecek” programının ilki TYB İstanbul’da yapıldı. Şafak Çelik yönetimindeki söyleşiye katılan şairler Ali Seyyah ve Adem Yazıcı, yakın geçmiş ve günümüz şiirinden yola çıkarak şiire bakışlarını aktardılar ve şiir istikametinin geleceğine dair değerlendirmelerde bulundular.

Esasa Yönelmek

Okuma meselesine değinen Ali Seyyah, okumanın yalnızca kitap okumaktan ibaret olmadığını, hayatı, insanları ve olayları değerlendirmenin de bir okuma sonucu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Şiir, insanı hayatın başka bir yerinde konumlandırıyor. Bizi oyalayan şeylerden arındığımız zaman esas noktaya yöneliyoruz. İman ettiğimiz esaslar üzerine yoğunlaştığımız zaman, okumalarınız ve yazma biçiminiz o alana yöneliyor ve orada kıymetleniyor.”

Hayat Dil ile Bütünleşir

1980’lerin güçlü şiirinin ve dönemi temsil eden güçlü isimlerin 2010’lardan sonra değişime uğradığını anlatan Adem Yazıcı, kendi şiirinin de bundan etkilendiğini ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şiirlerimde, şiirimi oluşturan kaynakları da hissettirmek istedim. İçine bulunduğumuz hayatın, içine doğduğumuz dil ile bütünleştiğine inananlardanım. Yunus Emre’nin, onun yolculuğundan haberi olmayanların bile evine girebiliyor olması bu yüzden. Türkçe üzerinden bir devamlılığı olmuştur. Beni heyecanlandıran da bu şiirlerle bir arada olabilmek.”

Yayın Tarihi: 25 Mart 2019 Pazartesi 21:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26