Yağmur yeni yüzüyle okurun karşısında

Yağmur dergisinin kapağını aralayanlar derginin Ocak-Şubat sayısında edebiyatımızın ‘iyi’ kalemlerinden ‘iyi’ eserlerle karşılaşacaklar.

Yağmur yeni yüzüyle okurun karşısında

Yeni yılla birlikte Yağmur dergisi yeni bir yüzle okurlarının karşısına çıkıyor. Yağmur’un kapağını aralayanlar derginin Ocak-Şubat sayısında edebiyatımızın ‘iyi’ kalemlerinden ‘iyi’ eserlerle karşılaşacaklar. Bu yazılardan birisi M. Said Türkoğlu’na ait. Şair ve İlham adlı denemesinde usta kalem şairin şiir yazma serüveninde ilhamla olan ilişkisini irdeliyor. Derûni mânâlara açık olan kalplerin bu konuda avantajlı olduğunu belirten yazar, bu artıyı doğru kullanmayı başaranların kaliteli şiire ulaşacağını söylüyor. Dergide bizi karşılayan bir diğer yazı ise Emrah Bilge Merdivan’ın kaleminden çıkan bir hikâye: Tarif. Bir kadı naibinin medrese aşçısından aldığı dersi muzip bir kurguya bürüyüp masal diliyle anlatan Merdivan’ın hikâyesinin okuyanların yüzünde tebessüm oluşturacağı âşikar. Hasan Çağlayan’ın dudak şapırdatarak okunacak Portakal denemesi ise soğuk kış günlerinde okuru gripten uzak tutabilir. Hoş tutmasa da fark etmez; yazı portakala yeni bir gözle bakmamızı sağlarsa o bile kâfi. Derginin ilerleyen sayfalarında Abdullah Aymaz’ın tarihi bir belgeden aktardığı Osmanlı’nın New York Başkonsolosu adlı yazı yer alıyor. Bu sayıdaki bir diğer denemede ise Nihat Dağlı, Güç Sahibine Göre Kişneyen At mıdır? Sorusunun cevabını arıyor. Osman Alagöz ise Donuk Süt adlı hikâyesinde gırtlağımıza düğümlenip bizi düşüncelere salacak bir fedakârlığın öyküsünü yazıyor.  A. Erdem Sözeri’nin seri yazısı olan Hikâye Mektupları’nda genç hikâyecilere bu kez hitaplar hakkında fikir veriliyor.  

Mustafa Sarı’nın Bosna İzlenimleri’ni yazdığı derginin bu sayıdaki şairleri ise Asude Şarkı ile Yaşar Beçene, Ümmü’l Kitap’la Seyit Nurfeti Erkal, Erguvan Mevsimi’yle Kerim Akın, Secde ile Zuhâl Çağlaroğlu. Yağmur Dergisi’nin Ankara’da gerçekleştirdiği Serhat Şiir Akşamları’na dair izlenimleri Sami Ünal’ın kaleminden okuyacak okurlar, geçen ay gerçekleşen 2. Dergi Günleri’nde gerçekleşen Yağmur dergisi şairleri şiir dinletisi programını o şairlerden biri olan Bülent Gündoğan’dan haber alacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2012, 16:42
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarık Aydın
Tarık Aydın - 7 yıl Önce

Yağmur'un yeni halini pek beğendim. Temsil ettiği değerlerin ruhuna uygun yazı ve şiirleriyle takipçilerini sevindirdiğini düşünüyorum. Rabbim bütün kalemlerin yollarını açık eylesin.

banner19

banner13