Yağlı boyayla vatanın yakarışı

Ali Emiri Efendi Kültür Merkezinde Suriyeli mülteci Sumaya Khadare’nin “Vatanın Yakarışı” isimli yağlı boya sergisinin açılışa yapıldı.

Yağlı boyayla vatanın yakarışı

Dün Ali Emiri Efendi Kültür Merkezinde Suriyeli mülteci Sumaya Khadare’nin “Vatanın Yakarışı” isimli yağlı boya sergisinin açılışa vardı.

Sergiye giderken yol boyu düşündüğüm şeyler sanat – mülteci ilişkisiydi. İltica ile sanat kavramlarını genelde birbiri içinde kullanırız; sanata iltica. Sergiye gidince sanatı, ilticayla olduğu kadar mülteciyle de yakın buldum. Resimlerde gördüğüm şey sanatın da insana sığındığıydı.

Sumaya Khadare’yi yeni tanıdım, Suriye’den savaş dolayısıyla Türkiye’ye iltica etmiş bir ressam. Eserlerinin kendine has bir tarzı var fakat hiç yabancılık çekmiyorsunuz.

Sumaya Hanım ve kızları sergiye giden herkesle tek tek ilgileniyor, muhabbet ediyor. Türkiye’ye çok zor şartlar altında getirdiği eserlerinin burada sergilenmesinden mutlu olduğunu ifade etti sık sık. Kendisiyle konuşurken Suriye’de bıçakla yağlı boya yapan 3 kişiden biri olduğunu da öğrendim.

Eserlerde ilk olarak renklerin uyumu arasındaki çarpıcılık etkiliyor insanı ve tabloların ortak güzelliği gökyüzü. Gökyüzüne bakıp heyecanlanabilen herkesin gitmesi gereken bir sergi.

Sergi cumartesi gününe kadar açık ve oraya gittiğinizde yağı boya tabloları kadar savaş görmüş gözler de göreceksiniz.

 

Fatma Ulusoy haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2013, 18:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13