Vicdan ve insaf güçlerimizi birleştirelim

TYB İstanbul Şubesi 'terörü te'lin, sağduyuya çağrı' konulu bir basın toplantısı düzenledi.

Vicdan ve insaf güçlerimizi birleştirelim

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, artan terör olayları ve toplumsal gerginlikle ilgili  bildiri yayınladı. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde toplanan yazarlar adına TYB İstanbul Şubesi başkanı Mahmut Bıyıklı, açıklamayı okudu. Bıyıklı, “Tarih bugün hepimize büyük sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumlulukta en büyük pay medyaya, siyaset kurumuna ve aydınlara düşmektedir. Medya sorumluluğunun bilincinde davranmalı yangına körükle gitmekten vazgeçmelidir. Siyasilerimiz gündelik kısır çekişmelerinden uzaklaşarak Türkiye’nin önünü açacak politikalar gerçekleştirmelidir. Aydınlarımız da ayrıştırıcı dil değil birleştirici dil kullanmalıdır. Çeşitli tahriklerle sokağa çekilmeye çağrılan gençlerimize yakın tarihte yaşanılan pişmanlıkları hatırlatıyoruz. Bu kirli kavganın hiçbir zaman galibi yoktur. Farklılıklarımız zenginliklerimizdir. Her şeye rağmen suna yürekten inanıyoruz ki derin irfan sahibi halkımız Türk’üyle, Kürt’üyle, Alevi’siyle ve Sünni’siyle medeniyet birikiminden gelen ferasetiyle bu oyuna gelmeyecek sağduyusunu kaybetmeyecektir. Terörü telin ediyoruz, halkımızı bir kere daha sağduyuya çağırıyoruz.” diye konuştu.

Programa katılan İbrahim Hakkı Hazretleri'nin torunlarından yazar Belkıs İbrahimhakkıoğlu ise şunları söyledi: “Olayları tahlil ederken bizim bir adalet ölçümüz olmalı. Haktan yana bir ölçümüzün olması gerekiyor. Bütün taraftarlıkların aşırı ucu nefse dayanır. Taraftarlık putlar edinmektir. Adaletten uzaklaşmamak gerekir. İnsani olandan uzaklaşmamak lazım."

Basının ve televizyonların yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısında konuşan TYB İstanbul Şubesi sekreteri şair Hüseyin Akın 'silahlar sussun, şiir konuşsun' çağrısı yaptı. Hüseyin Akın, sağduyuya davet ve terörü lanetlemek için bir arada bulunduklarını belirterek, şair ve gazeteciler olarak tarihin tanıkları olduklarını, bu nedenle kendilerine büyük görevler düştüğünü söyledi. Akın,"Bir ötekileştirme söz konusu. Öteki kimdir? Bizi ötekileştiren ötekidir. Düşman kimdir? Aramızı açan, bize düşmanlık virüsleri saçan bizim düşmanımızdır. Bizim hiçbir zaman sosyolojik ve kültürel anlamda da Kürtle, Türkle, Gürcüyle, Çerkezle, Lazla hiçbir sorunumuz yoktur, olamaz da. Bu topraklarda yüzyıllardır birlikte dostça ve kardeşçe yaşamışız" diye konuştu.Politik ve hamasi dilin değil, vicdanın, insafın, izanın, edebiyatın ve şiirin dilinin harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Akın, "Silahlar sussun, şiir konuşsun. Silahlar sussun vicdan konuşsun. Bir an önce hangi inisiyatife, hangi kanaate sahip olursak olalım, vicdan ve insaf güçlerimizi birleştirelim" dedi.

Şair-yazar ve eski milletvekili Recep Garip ise uçsuz bucaksız bu topraklarda yüzyıllardır var olduklarını, bu birlik ve kardeşlik ülküsünün İslam'dan geldiğini dile getirdi. Garip, "Bu buluşma bu coğrafyadaki şanlı bayrağımızın göklerde dalgalanmasının ebediyyen sürmesi anlamında bir duruştur. Aydınlar ayağa kalkmadıkça, konuşmadıkça, şairler konuşmadıkça başkaları konuşur ve başka şeyler yapar" dedi.Yazar Şeref Akbaba, yaşananların dış mihraklı olduğuna inandıklarını kaydederek, bunun, şefkate, merhamete, birlikteliğe, asli unsur olan kardeşliğe dönüştürüleceğine, bu coğrafyada yaşayan her insanın katkı sağlayacağına inandığını bildirdi.Yazar Erol Erdoğan, bugün yaşananların, hem Türkiye hem Ortadoğu hem de İslam dünyasıyla tüm dünyanın sürüklendiği bir kaos süreci olduğunu söyledi.Bu kaos, karmaşa sürecinden çıkmanın mümkün olduğunu kaydeden Erdoğan, "Hepimiz şiddet, savaş ve terör yerine düşüncenin, fikrin, tartışmanın, diyalog kurmanın, müzakere etmenin gerekliliğine inanmalıyız. Bunu her birimize, karşımızda zannettiğimiz insanlara da telkin' etmemiz gerektiğini söyledi.

Şair Sıddık Ertaş ise sanatçıların böylesi kaotik dönemlerde nerede durduklarının önemli olduğunu belirterek, bugün yaşanan ve kökleri 1980'li yıllara kadar giden çatışma dönemini hiçbir zaman Kürt sorunu olarak algılamadığını ifade ederek  "Barış süreci bu ülkenin ender elde edebileceği bir süreçti" dedi.

Toplantıda konuşan diğer  yazar ve şairler de içinde bulunduğumuz ortamdan çıkış için hep birlikte  kardeşlik , dostluk ve sağduyu çağrısı yapılması gerektiğini vurguladılar.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2015, 16:12
YORUM EKLE

banner19