Veyis Ersöz bir mektep, bir kitap, bir çınardır

Konya2da, Konya kültür ve yazı hayatına önemli hizmetlerde bulunan Veyis Ersöz'e vefa programı düzenlendi.

Veyis Ersöz bir mektep, bir kitap, bir çınardır

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi tarafından 20 Ağustos Cumartesi günü Konya İl Halk Kütüphanesi Salonu'nda, Konya kültür ve yazı hayatına önemli hizmetlerde bulunan Veyis Ersöz'e Vefa programı düzenlendi. Salih Sedat Ersöz tarafından yönetilen programda Abdullah Büyük hoca efendi ile eski Konya Milletvekili Halil Ürün, Veyis Ersöz ile ilgili hatıralarını ve düşüncelerini ifade ettiler.

Veyis Ersöz’ün hayatını konu alan sinevizyon gösteriminin ardından paneli açan Salih Sedat Ersöz, TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu ve yönetimine teşekkür ederek başladığı konuşmasında babası Veyis Ersöz ile ilgili hatıralarını anlattı. Salih Sedat Ersöz, "Babacığım Veyis Ersöz, adını aldığı, 2. Abdülhamit zamanında sarayda yetişen amcası Veyis Efendi’nin ilmini, ahlakını, çalışma prensibini ve tüm olumlu güzelliklerini adıyla birlikte bünyesine almıştı. Babamı fiziki olarak Mehmet Akif’e çok benzetirler. Ancak önemli olan fiziki benzeme değildir. Babam fiziken benzemekten ziyade, huy ve karakter olarak da Mehmet Akif’e çok benzer. Babam da aynen Mehmet Akif merhum gibi, sözüne sadık, onun gibi titiz, yaptığı tüm işlerinde hassas, yardımsever ve aynen Akif gibi mücadeleci bir ruha sahiptir" dedi.

Veyis Hocamız bir mektep, bir kitap, bir çınardır

Daha sonra konuşan Doç. Dr. Halil Ürün ise şöyle konuştu: “Ben, Veyis Ersöz hocamızı her güzel şeyi bulabildiğimiz bir kitap olarak nitelendiriyorum. Hayatı çilelerle geçmiş ama, güzelliklerle dopdolu geçmiş ve Allah’a muti bir kul olarak geçmiştir. Kulluğunu kendi kişisel hayatında yaşarken çevresini de aydınlatmış, etrafına da örnek olmuş. Sadece kendi çocuklarına da değil, tüm insanlara örnek olmuş. 15 Temmuz’u gerçekleştiren ihanet şebekesini gördükten sonra, Veyis Ersöz’ün hakkı ve anlamı daha çok ortaya çıkıyor. Veyis Ersöz 90 yaşında ama, Hak’ka bağlı olması, cesareti, aşkı ve sevdası ile bir çok gence örnek olacak bir delikanlıdır. Veyis Ersöz tarihe, etrafına ışık saçan, nur saçan, güzellik ve dostluk saçan bir insan olarak geçecek, 15 Temmuz’u bu millete yaşatanlar ise tarihe hain olarak geçecektir. İşte gözleri tam görmese de gönül gözüyle gören Veyis Hocamız bir mektep, bir kitap, bir çınardır. Böyle bir çınara vefa göstererek kazanacak olan bizleriz.”

Son olarak konuşan Abdullah Büyük Hocaefendi ise Veyis Ersöz'ü "90'lık çınar" olarak niteledi: "Mevlana diyor ki; Yapraksız kaldın diye gövdeni kestirme, zira bu işin bir de baharı var. 90'lık çınarımız olan Veyis hocamız burada hep ekti. Fikirlerini, düşüncelerini, yaşantısını, kişiliğini, varlığını Allah’a adayan kimse nerede ölürse ölsün şehittir. Biz, Veyis Ersöz hocamızı, 90 yıllık yaşantısının 75 yıllık mücadelesinde bir şehit kategorisinde olduğunu görüyoruz. Çünkü kendisini Allah’a vakfetmiş, Allah’a adamıştır. Böyle bir insan nerede ölürse ölsün hükmen şehittir. Onu bize, bizi ona bağlayan temel konu İslâm’ın güzellikleri olmuştur. Bu insan, Ribat dergisi yazı işleri müdürü olarak hapse giriyor ve bana şöyle haber gönderiyor. ‘Aman hocam üzülmesin, bu takdiri ilahidir.’ Dakikliğinden tutunuz da civanmertliğine varıncaya kadar her şeyiyle örnek bir insan. Mahkemesi Malatya’ya alınınca, avukatsız olarak Malatya’ya kadar gidiyor da, ağzından bir cümle şikayet çıkmıyor. Bunlar alt yapısı sağlam olan muvahhit Müslüman'da aranan ve bulunan özelliklerdir. Geliniz bugün bir karar verelim. Toplumumuzun ortak değerlerini ölmeden evvel gündeme taşıyalım. Bu anlamda TYB Konya Şubesi'ne ve değerli kardeşim M. Ali Köseoğlu'na bu vefa içerikli program için teşekkür ediyoruz.”

Daha sonra kürsüye gelen Veyis Ersöz ise, 1945 yılında başladığı yazarlık hayatının, nihayete erdirdiği 2015 yılına kadar kısa bir özetini anlattı. Program TYB Konya Şubesi Başkan Vekili Prof. Dr. Hayri Erten tarafından Veyis Ersöz’e takdirname ve Abdullah Büyük, Halil Ürün, Salih Sedat Ersöz’e de katılım belgelerinin verilmesi ile son buldu.

 

Yayın Tarihi: 22 Ağustos 2016 Pazartesi 11:46 Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 11:46
banner25
YORUM EKLE

banner26