Vesayet değil, siyaset kazandı!

Haksöz dergisi, Nisan 2014 tarihli 277. sayısında 30 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarını manşete taşıdı

Vesayet değil, siyaset kazandı!

“Kur’an’ın aydınlığına doğru” şiarıyla aylık yayınını sürdüren Haksöz Dergisi, Nisan 2014 tarihli 277. Sayısıyla 24. Yılına da girmiş oldu. “30 Mart’ta Vesayet Değil, Siyaset Kazandı!” manşetiyle çıkan dergide seçim sonuçları etraflıca değerlendiriliyor.

Derginin Gündem yazısında seçimlerle ilgili genel bir değerlendirme sunuluyor.

Hamza Türkmen, seçimleri AK Parti stratejisi ve komplocu yaklaşımlar üzerinden değerlendirirken; Bahadır Kurbanoğlu, süreç içerisinde yaşanan darbe süreci ve seçim sonuçlarından nasıl bir ders çıkartmak gerektiği üzerinde yoğunlaşıyor. Rıdvan Kaya ise ümmet dayanışmasını hedef alan, ilkesiz ittifak arayışları ve iftiralardan medet uman, ahlaki sınırları aşarak ideolojik savrulmalar içine giren Gülen Cemaatinin neler kaybettiğini irdeliyor. Musa Üzer, seçimler ve sonuçlarından hareketle toplum değerlendirmesini yenilemenin zorunluluğunu tartışıyor. Son olarak Murat Koç ise seçimlerin Kürt illerindeki sonuçlarını ve “çözüm süreci”nin seçimlere nasıl yansıdığını tahlil ediyor.

Fevzi Zülaloğlu, hassaten Fethullah Gülen’in ve Gülen Cemaatinin dinî yaklaşımlarını irdelediği yazısında ayetler ekseninde muharref din olgusuna dikkat çekiyor.

Eyüp Togan, Twitter ve Youtube kanallarının kapatılması tartışmalarından hareketle dünyadaki örneklere de işaret ederek sosyal medyanın yasaklanmasının götürülerini tartışıyor.

Thomas Pierret’ten yapılan çeviride, Suriye’deki Sünni İslam ile devlet yönetici elitinin Alevi kimliği arasındaki işbirliği ve çatışma tahlil ediliyor. Ayrıca kendisiyle yapılan bir röportajda Thomas Pierret, Suriyeli Selefilerin köklerini ve diğer Arap dünyasındaki Selefilerden farklılıklarını anlatıyor.

Ali Değirmenci ve Sezai Arıcıoğlu’nun birer denemelerinin yayınlandığı dergide Ali Ekber Konuk’un da “Türkiye’de İslamcılık Düşüncesi ve Hareketi” adlı kitabının değerlendirmesine yer veriliyor. Bünyamin Doğruer ve Hikmet Kızıl’ın şiirlerinin yayınladığı dergi Mısır’da 529 idam kararıyla ilgili arka kapak çalışmasıyla son buluyor.

İrtibat: 0212 524 10 28
www.haksozhaber.net

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 23:54

Betül Şatır

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26