VeSanat programının ikinci konuğu Amira Akbıyıkoğlu oldu

Bu sezon boyunca sanata dair farklı konuların, kavramların alanlarında uzman farklı konuklarla konuşulacağı veSanat programının ikinci konuğu Amira Akbıyıkoğlu oldu. Kazlıçeşme Sanat’ta yapılan programda sergi programcılığı kavramı çevresinde bir sohbet gerçekleşti.

VeSanat programının ikinci konuğu Amira Akbıyıkoğlu oldu

PROGRAMLAR SORUMLUSU DEMEK DAHA DOĞRU

Programın sunuculuğunu Sanat Eleştirmeni/Yazar Samed Karagöz yaptı. Programda, sergi programcılığı kavramı üzerine konuşuldu. Akbıyıkoğlu, “Belki sergi programcısı diye tariflemeyip programlar sorumlusu olarak tariflemek daha doğru.” sözleriyle, yaptıkları işin sergi programlamaktan çok daha geniş ve uzun süreli bir alanı kapsadığına vurgu yaptı.

ORTAK MOTİF 90’LAR

Programın devamında güncel sanat ve çağdaş sanat terimleri arasında bir fark olup olmadığı ve kâr amacı gütmeyen bir kurumda kültür sanat faaliyetleri yürütmenin zorluğu hakkında konuşuldu. SALT’ın şu an devam eden Sahnede 90’lar Sergisi’nin de konuşulduğu programda bu serginin çıkış noktası ile ilgili Amira Akbıyıkoğlu şunları söyledi: “Son dönemde, son birkaç senedir, belki daha öncesi var ama son iki ya da üç senede oldukça bir 90’lara geri dönüş olduğunu, özellikle 90’lar Türkçe popuna geri dönüş olduğunu, 90’ların alevli bir tartışma konusu olduğunu biliyorum. Ama tesadüftür ki bizim aslında bu Sahnede 90’lar Sergisi dışında, 90’lar üzerine bir araştırma yani sahne ve performans kavramları üzerinden 90’ları işleyeceğimiz bir araştırma projesi ve bunun bir sergiye evrilmesi, 90’ların yeniden dönüşüyle en azından, Türkiye bazında olmadı. SALT bir Avrupa müzeler konfederasyonunun parçası. 2018 senesinde L’Internationale isimli bu Avrupa müzeler konfederasyonu, SALT’ın da içerisinde olduğu, bir yeni dört senelik, COVİD ile beraber bir sene daha uzayan, bir toplu araştırma projesi dönemine girdi. Ve ortak motif, ortak çalışma noktası, ekseni 90’lar olarak belirlendi.” Akbıyıkoğlu konuşmasında 90’lar gibi geniş bir konseptte çalışmanın zorluğu ve Sahnede 90’lar Sergisi’nin ne kadar sürede ortaya çıktığı hakkında da bilgi verdi.

Programın son kısmında Amira Akbıyıkoğlu, SALT’ta devam eden ve yakın zamanda gelecek programlar hakkında konuştu.

AMİRA AKBIYIKOĞLU KİMDİR?

Amira Akbıyıkoğlu Özel İstanbul Saint-Joseph Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2007 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde Antropoloji lisansını, 2010 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sosyoloji yüksek lisansını tamamladı. 2011 - 2018 yılları arasında Pilot Galeri, İstanbul’da yardımcı direktör olarak çalıştı. Bu süre içerisinde birçok sergi ve sanatçı projesinde bağımsız küratör olarak çalıştı. Son dönem sergi ve projeleri arasında “20XX: Kalıntılar”, Co-pilot (2014); Red Bull Art Around Moda (2016) ve “Kapsül”, İstanbul Özel Saint Joseph Lisesi (2018) grup sergilerinin küratörlüğünün yanı sıra Can Altay’ın “MÇPS: Manifaturacılar Çarşısı Plakçılık Sunar” (2017) projesi prodüktörlüğü yer alıyor. Amira Akbıyıkoğlu 2018 yılı itibariyle SALT’ta Programlar Sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

Yayın Tarihi: 06 Kasım 2022 Pazar 11:00
YORUM EKLE

banner19

banner36