Vesanat Dergisi ilk sayısı ile raflarda!

2021 yılında yazın hayatına taze bir soluk getiren iki aylık edebiyat ve sanat dergisi Vesanat’ın ilk sayısı çıktı.

Vesanat Dergisi ilk sayısı ile raflarda!

Sanatın mahiyeti ve menşei üzerine konuşma fikriyle temellenen bellek ve sanat dosya konusu, ilk sayıyı özel kılıyor. Derginin ilk sayısında;

Engin Koca, “Belleğin Zincirini Kırma Biçimi Olarak Sanat” başlıklı yazısı ile insanın anlam arayışı, sanat üretimi ve bellek arasında felsefi bir yolculuğa çıkarıyor. Erol Yıldırım “Bellek ve Sanat”ta bellek denen sistemin hem biyolojik hem de psişik temelleri üzerinde duruyor. Mahmut Coşkun yazısında Türk aydınının yaşadığı hafıza kaybının izlerini sürüyor. “Belleğin Kıvrımlarında Dolaşmak ve Sedef Kakmalı Ev Örneği” adlı yazısında Hicran Karatay, Sevim Burak’ın Sedef Kakmalı Ev adlı öyküsü üzerine bir inceleme kaleme alıyor.

Samet Kara, Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan kültür devriminin izlerini devrin romanları üzerinden sürüyor. “Var Etmenin Ve Yok Etmenin İmkânı: Bellek Ve Olvido” başlıklı yazısıyla Aynur Dilber, Ahmet Muhip Dıranas’ın Olvido (unutuş) şiirini inceliyor.

Hüseyin Kıyak, hafızaya dayanan meşk yöntemini ele alıp repertuvarın hafızaya yerleştirilme sürecini “Osmanlı/ Türk Müziğinde Hafıza Ve Repertuvar” başlıklı yazısıyla okuyucuya aktarıyor.  Osman Süreyya, “Gören, Görülen ve Hafıza” başlıklı yazısında klasikten moderne resim sanatı özelinde hafızanın sanat üretimindeki rolü üzerine konuşuyor.

Söyleşi bölümünde Mahmut Coşkun, Zeynep Gemuhoğlu ile “Tecrübe Edemediğimiz Şeyi Çoğaltıyoruz” başlığı altında modern bireyin çıkmazları ve bellek üzerine konuşuyor.

Vesanat’ın ilk sayısında Fatih Baha Aydın “Zaman, Bunca Zaman”; Erhan Genç “Kimse Yüzüne Bakmıyor Mavi Boncukların”; Hüseyin Ahmet Çelik “Rüyabaz”; Aynur Dilber, “Ey Tepedeki Göz” ve Kürşat Çelik, “Gülmeyin Lan Sizi De Görücem” adlı öyküleriyle yer alıyor.

Müzik bölümünde Şeyma Ersoy Çak ve Fatih Baha Aydın; sinema bölümünde İbrahim Ethem Ortaköy yazıyor. Ali Oktay Özbayrak “Bildiğimizi Okumaya Devam Mı Edeceğiz?” başlıklı yazısı ile eleştiri bölümünde, Türk edebiyatında eleştirinin mahiyeti üzerine konuşuyor.

Bu sayının kitaplığında ise Tuncay Günaydın, Sıddık Yurtsever’in Benden Başka Herkes’ini; Elif Özen, Nermin Yıldırım’ın Ev’ini ve Mehmet Faruk Kurt, Mahmut Sami Yıldız’ın Yankı Ustası’nı değerlendiriyor.

Yayın Tarihi: 25 Ocak 2021 Pazartesi 17:45
YORUM EKLE

banner19

banner36