Vefatının 150. Yılında İmam Şamil Uluslararası Sempozyum Tam Metin Bildiri Kitabı kitapçılarda!

İmam Şamil’in vefatının 150. sene-i devriyesinde 19,20,21 Şubat 2020 tarihinde çevrimiçi düzenlediğimiz “Vefatının 150. Yılında İmam Şamil Uluslararası Sempozyum Tam Metin Bildiri Kitabı” kitapçılarda!

Vefatının 150. Yılında İmam Şamil Uluslararası Sempozyum Tam Metin Bildiri Kitabı kitapçılarda!

Vefatının üzerinden geçen 1,5 asırlık zamana rağmen unutulmak bir yana, her geçen gün yeni araştırmalara konu olan, hakkında sürekli yeni bir şeyler keşfedilen ve daha iyi anlaşılmaya başlanılan  Kafkasya’nın efsaneleşmiş dini ve askeri lideri İmam Şamil’in anısına düzenlediğimiz sempozyum bu sene dünyayı kasıp kavuran Covid 19 pandemisine rastlamasına rağmen hiçbir engel bizi bu sempozyumu düzenlemekten alıkoyamadı.

Her ne kadar sempozyuma bildirileri ile katkı sağlayan ve çok sayıda farklı milliyetlere mensup akademisyen ve yazarlarımızla izleyicilerimizi aynı fiziksel mekanda bir araya getiremedikse de teknolojinin nimetleri sayesinde çevrimiçi ortamda dahi aynı sıcaklık ve ilginin eksilmemiş olduğunu görmenin mutluluğunu yaşadık. Tatar, Avar, Kumuk, Karaçay, Çeçen, Adıge ve Abaza kökenli katılımcılarımızın sunduğu değerli bildirilerde İmam Şamil’İn sadece yaşadığı dönemde ve Kafkasya’da değil, kendisinden sonraki dönemlerin kilometre taşlarını da etkileyen ve bu etkisi tüm İslam coğrafyasına yayılan bir lider olduğunu bir kez daha memnuniyetle idrak ettik.  

Bu vesileyle tüm Kafkas halklarına mal olmuş bu önemli şahsiyeti bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, değerli okurlarımızı sempozyumda sunulan bildiri metinleri ile başbaşa bırakıyoruz.

Yayın Tarihi: 17 Ekim 2022 Pazartesi 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36