Vefatının 10. yıldönümü

Şeyhülmuharrirîn Ahmet Kabaklı 9 Şubat ve 13 Şubat tarihlerinde iki önemli toplantıyla anılacak.

Vefatının 10. yıldönümü

 

8 Şubat, Yazar Ahmet Kabaklı’nın vefatının 10. Yıldönümü. Bu münasebet çeşitli etkinlikler yapıldı ve yapılacak.

Türk Edebiyatı dergisinin Şubat sayısı Ahmet Kabaklı’nın vefatının 10. yıldönümü dolayısıyla “özel sayı” olarak yayınlandı. Ayrıca Ahmet Kabaklı’nın, Doç. Dr. Erol Ülgen tarafından yayına hazırlanan “Fatih ve İstanbul” adlı eseri de okuyucuya sunuldu.

Kabir başında hatim duası

Ahmet Kabaklı hocayı anma programı, vefat yıldönümü olan 8 Şubat 2011 Salı günü başlayacak.  Ailesi, kurucusu olduğu Türk Edebiyatı Vakfı mensupları, talebeleri ve sevenleri saat 11’de, Eyüp Sultan Mezarlığı Piyer Loti Tepesi’nde buluşup, Kabaklı’nın kabri başında Kur’an tilâveti ve hatim duasına katılacaklar.24015

“Çarşamba Sohbeti”nde Alperen’e vefa

Ahmet Kabaklı’nın kendi kurduğu Türk Edebiyatı Vakfı’nda ve yine kendisi tarafından başlatılan “Çarşamba Sohbetleri” çerçevesinde “Alperen’e Vefa” başlığıyla bir program yapılacak. Yrd. Doç. Dr. Erol Ülgen’in yöneteceği sohbette İsa Kocakaplan, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Ayla Ağabegüm ve Serhat Kabaklı konuşacaklar. Bu toplantı, 9 Şubat Çarşamba günü saat 17’de başlayacak.

CRR’deki anma toplantısı

Şeyhülmuharrirîn, gazeteci, edebiyatçı, öğretim üyesi Ahmet Kabaklı ile ilgili ikinci toplantı, “10. Vefat Yıldönümünde Şeyhülmuharrirîn Ahmet Kabaklı’yı Anma Programı” adıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak.

13 Şubat Pazar günü saat 18’de başlayacak programın katılımcıları, önce “Ahmet Kabaklı Fotoğrafları Sergisi”yle merhum Kabaklı Hoca’nın 77 yıllık ömründen kesitler görecekler.

Nazlı Ilıcak’ın yönetimindeki anma oturumunda Sâbir Rüstemhanlı, Prof. Dr. Birol Emil, Hasan Celâl Güzel, Ali Coşkun ve Yavuz Bülent Bâkiler, Ahmet Kabaklı’yı farklı yönleriyle değerlendirecekler.

Her iki toplantıda da hem Türk Edebiyatı dergisinin 96 sayfalık “Ahmet Kabaklı Özel Sayısı”, hem de Ahmet Kabaklı’nın 240 sayfalık “Fatih ve İstanbul” kitabı misafirlere armağan edilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2011, 01:48
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26