Van Gölü'nde Urartuların izleri aranıyor

Urartu Kralı II. Rusa tarafından yaptırılan Ayanis Kalesi'nde yürütülen kazı çalışmaları kapsamında, Urartuların Van Gölü'ndeki izlerinin tespiti için çalışma başlatıldı.

Van Gölü'nde Urartuların izleri aranıyor

Urartu medeniyetinin en görkemli yapılarından biri olan Ayanis Kalesi'nde yürütülen kazı çalışmaları kapsamında, Urartuların Van Gölü'ndeki izlerinin tespiti için çalışma başlatıldı.

Urartu Kralı II. Rusa tarafından yaptırılan, 2 bin 700 yıl öncesinden bugüne ulaşan süslemeleri, kerpiç duvarları, taş işlemeleriyle dikkati çeken kalede, 30 yıl önce başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Işıklı başkanlığında yürütülen çalışmalarda bu yıl, Ayanis Kalesi'nde yaşayan Urartuların Van Gölü'yle bağlantısı araştırılıyor.

Bu kapsamda Bursa Uludağ Üniversitesi Su Arkeolojisi Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Serkan Gündüz ve dalgıç ekibi, Ayanis bölgesinde dalış yaparak Van Gölü'nün derinliklerinde Urartuların izlerini aradı.

Yapılacak su altı araştırmalarında, Urartu arkeoloji tarihi açısından önemli bilgilerin elde edilmesi bekleniyor.

Yayın Tarihi: 22 Ağustos 2019 Perşembe 23:00
banner25
YORUM EKLE

banner26