Van Gogh’u öldürdüğü düşünülen silah mezata çıkacak

Vincent van Gogh, 27 Temmuz 1890’da Fransız kasabası Auvers-sur-Oise’de kendini bir cep tabancasıyla vurdu. Yaklaşık 70 yıl sonra aynı bölgede 7 milimetrelik bir cep tabancası bulundu.

Van Gogh’u öldürdüğü düşünülen silah mezata çıkacak

Bir Vincent van Gogh tablosuna sahip olmak istiyorsanız 25 ila 100 milyon doları gözden çıkarmanız gerek. Ancak sanatçının hayatına son verdiği düşünülen silahı, karanlık hikâyesine rağmen, bir van Gogh hatırası olarak saklamak isteyenler için çok daha uygun fiyatlı. Paris’teki Drout adlı müzayede evinde 19 Haziran 2019’da gerçekleşecek satışta fiyatın 45 bin ila 70 bin dolara ulaşması bekleniyor.

Van Gogh’un ölümünden 70 yıldan fazla zaman sonra bulunmasına rağmen silahın, ressamı öldüren silah olduğuna dair kanıtlar oldukça fazla. Hem van Gogh’un vücudunda bulunan mermi modeli, hem tipi, hem de toprakta kalma ve aşınma süresi bulunan silahın gerçekliğine işaret ediyor. Düşük kuvvetli bir tabanca olması da sanatçının neden anında orada ölmediğini mantıklı bir şekilde açıklıyor. (Ressam silah yarasıyla birlikte iki gün daha yaşamıştı.)

Bir van Gogh biyografisine göre, ressam kendini öldürmeye teşebbüs etmedi. Tarlada ona yakın iki çocuk silahla oynarken, silah kaza sonucu ateş aldı ve onu yaraladı. Tabii, bu versiyon da silahın van Gogh’u öldüren silah olduğunu çürütmüyor.

Kaynak: Sanatatak

Yayın Tarihi: 26 Nisan 2019 Cuma 22:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26