Uygur tiyatrosu Türkiye'de

Kazakistan'ın Uygur tiyatrosu, TÜRKSOY'un 25. yıl dönümü vesilesiyle Türkiye'de sahneye çıkıyor.

Uygur tiyatrosu Türkiye'de

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, "TÜRKSOY olarak Uygurların her zaman yanındayız ve Uygur Türkleri kültürünün dünyada tanınması için çabalıyoruz" dedi. Çin Seddi'nden Adriyatik'e kadar Türk halklarının yaşadığı geniş coğrafyada varoluş mücadelesini sürdürdüğünü belirten Kaseinov, şunları söyledi:

"Kardeş halklardan biri olan Uygur Türkleri, kendi kültürünü, gelenek göreneklerini, kimliklerini koruyarak, günümüze kadar yaşatmayı başarmıştır. Bu topluluğun temsilcilerini sizlere tanıtmanın gururunu yaşıyorum."

Turnenin, ünlü Uygur besteci Kuddus Kujamyarov'un doğumunun 100. yılına atfen düzenlendiğini aktaran Kaseinov, 1934 yılında kurulan topluluğun Kazakistan'daki Uygur Türklerinin sanatsal gelişimine katkıda bulunduğuna dikkat çekti. 

Uygur Tiyatro Topluluğu Yönetmeni Murat Ahmadiyev ise, Kazakistan'ın kültürel modernleşme programı çerçevesinde Türkiye'ye geldiklerini dile getirerek, "Türkiye'de kültürümüzü tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu açıdan bizlere yardımcı olan TÜRKSOY'a teşekkür ediyoruz" dedi.

Ahmadiyev, Türk dünyasının ortak destanı olan "Garip ile Senem" ve Uygur Türklerinin yaşadığı coğrafyada doğduğu bilinen "Makamlar"ın tanıtılacağı "Gizemli Mugamlar" gösterileriyle bugün ve yarın Ankara'nın Keçiören ve Akün sahnelerine çıkacaklarını anlattı. Ahmadiyev, 4 Kasım'da da İstanbul Devlet Tiyatrosu Cevahir Sahnesi'nde gösteri yapacaklarını söyledi.

Kaynak: TRT Haber

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 23:15
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13