Üsküdar dergisinin 4. sayısı çıktı

Üsküdar Belediyesince yılda iki kez yayımlanan kültür, sanat ve medeniyet dergisi Üsküdar dergisinin 4. sayısı '15 Temmuz Şehitler Makamı' kapağıyla okuyucuyla buluştu.

Üsküdar dergisinin 4. sayısı çıktı

Üsküdar Belediyesince yılda iki kez yayımlanan kültür, sanat ve medeniyet dergisi Üsküdar dergisinin 4. sayısı “15 Temmuz Şehitler Makamı” kapağıyla okuyucuyla buluştu.

Üsküdar dergisinin bu sayısında 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin yıldönümü vesilesiyle hazırlanan 15 Temmuz özel dosyası yer alıyor. Dosyada, derginin genel yayın yönetmeni Coşkun Yılmaz’ın “15 Temmuz Şehitler Makamı” kapak yazısı, Şaban Teoman Duralı’nın “Fetö’nün Arkasındakiler”, Ercan Yıldırım’ın “15 Temmuz Dersleri”, Turan Koç’un “Güruh Acı Çeker mi?”, Ali Emre’nin “Üsküdar’a Direnmek, Üsküdar’la Direnmek” başlıklı yazılarının yanısıra, Tahsin Görgün de FETÖ, modernlik ve cemaatler üzerine Mustafa S. Küçük Aşçı’nın sorularını cevapladığı söyleşi ile yer alıyor. Dosyada, darbe girişiminin geçtiğimiz ayki yıldönümü vesilesiyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu yakası girişine yapılan “15 Temmuz Şehitler Makamı” ve Üsküdar Belediyesince darbede en çok şehit veren ilçe Çengelköy’e yapılan “15 Temmuz Şehitler Çeşmesi” abidelerinin açılış haberlerine de yer veriliyor.

Dergide yer alan ve Yunus Uğur’un kaleme aldığı “Hayırhah Kadınların Nakşeylediği Üsküdar’a Seyr-ü Sefer” gezi yazısında, Beşir Ayvazoğlu, İskender Pala, M. Fatih Andı, A. Emre Bilgili, Hayati Develi, Tufan Buzpınar, Coşkun Yılmaz, Mustafa Küçükaşçı, Halil İbrahim Düzenli’den oluşan özel kafile, Üsküdar’ın kadın eli değmiş tarihi eserleri arasında keyifli bir gezi yapıyor.

Derginin bu sayısında genelde İstanbul, özelde ise Üsküdar florası edebiyattan mimariye, Üsküdar’ın ağaçlarından çiçeklerine uzanan konularla Beşir Ayvazoğlu, Haluk Dursun, Sinan Genim, Esra Kudde ve İhsan İzle’nin katkılarıyla okuyucuya aktarılıyor.

Her sayı İskender Pala yönetiminde gerçekleşen “Sinema, Tarih, Kültür, Edebiyat” oturumunda ise, Birol Güven, Deniz Yavuz, Elif Dağdeviren, Fehmi Yaşar, İhsan Kabil, Mesut Uçakan, Özhan Eren ve Yusuf Esenkal Türk sinemasının dünyaya açılan kapısını ve geçmişini Türkiye’ye ve topluma katkıları çerçevesinde değerlendiriyor.

Dergi, içinde bulunduğumuz yaz mevsimi dolayısıyla gündemde olan tatil kavramını Özlem Fedai’nin “Tatile, Değişen Algısına ve Edebe Dair”, Nurhayat Kızılkan’ın “Yazlık Gün Gelir Demode Olur” yazılarıyla irdeliyor.

Sadettin Ökten’in “Osmanlı Medeniyet Yorumunda Mimar Sinan”, Faruk Yaslıçimen’in “Amerika Diyanet Merkezi: Mimaride Bir Kimlik Arayışı”, Mehmet Samsakçı’nın “İstanbul’un Şahideleri ve Kitabeleri”, Ahmet Emre Bilgili’nin “Üsküdar’da Küresel Bir Eğitim Kuruluşu: Türkiye Maarif Vakfı”, Saliha Özdemir’in “Üsküdar’da Bir Adem”, Yusuf Ziya Altıntaş’ın “Bir İstanbul Kitabı”, “Gençlerin Gözü İle Karakalem Etkinliği” yazıları ise derginin bu sayısında yer alan diğer bazı metinler.

Üsküdar dergisi, Üsküdar Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nden temin edilebilir.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 10:32

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26