Urfa’da renklerin dans ettiği sanat!

Renklerin adeta birbiriyle dans ettiği ebru sanatı eski değerini kaybederken, bu sanatın kentteki temsilcilerinden Mehmet Alper Çiftçi, farklı çalışmalarıyla bu güzelliği yaşatmaya çalışıyor.

Urfa’da renklerin dans ettiği sanat!

Ebru, Türk Dil Kurumuna göre; kâğıt süslemeciliğinde kitre, kola vb. yapıştırıcılarla yoğunlaştırılmış su üzerine, neft yağı ile sulandırılmış yağlı boya damlatılarak yapılan ve kâğıda geçirilen süs anlamına geliyor ancak bu sanat, Şanlıurfa’da başka bir kimliğe bürünüyor.

Renklerin birbiriyle dans ettiği ebru sanatını Şanlıurfa’da icra eden Mehmet Alper Çiftçi, yaptığı farklı çalışmalarla dikkat çekiyor.

Sanatı, kağıtların yanında farklı materyaller üzerinde icra eden Ebru Sanatçısı Mehmet Alper Çiftçi, zaman zaman kurslar açarak, bu sanatın temsilci sayısını artırmaya çalışıyor.

Çiftçi ebru sanatına farklı boyutlar kazandırarak, dünyada ve Türkiye’de ilk olarak kumaş, ahşap, seramik, keçe,  taş,  ayakkabı, mobilya, oturma takımı, perde, yatak örtüsü gibi binlerce ürün, obje ve biblo üzerine sanatını nakşediyor.

5 metrelik ebru tekneleriyle suyun üzerinde yapılan desenlerin, kumaşlarda can bulması gözleri kamaştırırken, özellikle sanatın moda ile birleşmesi, günlük kullanımlarda ve özel günler için farklı tasarımlar ortaya çıkarıyor.

Yayın Tarihi: 18 Temmuz 2019 Perşembe 05:00
YORUM EKLE

banner19

banner36